Stary Wiśnicz. Brutalna interwencja policji? Sprawę nagłaśnia Zbigniew Stonoga. Policja odpowiada

-

Znany z poruszania kontrowersyjnych tematów wideobloger Zbigniew Stonoga nagłaśnia w ostatnich dniach sprawę interwencji policyjnego patrolu wobec mieszkańca Starego Wiśnicza. Mężczyzna oskarża funkcjonariusza policji o nieuzasadnione brutalne potraktowanie i pobicie. Sprawę skomentowała Komenda Powiatowa Policji w Bochni, która w wewnętrznym postępowaniu wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

Do interwencji doszło 6 lipca. Mieszkaniec Starego Wiśnicza twierdzi, że policjant niesłusznie chciał mu wlepić mandat za jazdę na skuterze bez kasku (rzekomo tylko go prowadził). Gdy 41-latek zaczął oponować, doszło do szarpaniny, a funkcjonariusz użył środków przymusu (gaz, kajdanki). Trzy dni później Zbigniew Stonoga wrzucił na swój profil na Facebooku kilka otrzymanych zdjęć i opis „policyjnej napaści”. Zapowiedział też swoją interwencję w tej sprawie.

Łukasz Śmiałek Policjant z Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu wpadł w szał po tym gdy katowany prze niego 41 letni…

Publiée par Gazeta Stonoga sur Jeudi 9 juillet 2020

Po tamtej publikacji bocheńska policja od razu wydała komunikat: Treść wpisu i zamieszczone zdjęcia zawierają jedynie subiektywnie wybrany przez autora fragment interwencji co zniekształca prawdziwy obraz zdarzeniapodkreślono. Pełną treść oświadczenia publikujemy poniżej.

Kilka dni temu Zbigniew Stonoga rzeczywiście przyjechał do Starego Wiśnicza i nagrał rozmowę z mężczyzną, który opowiedział mu swoją wersję wydarzeń. Wrzucone wczoraj na Facebook’a wideo z tej rozmowy wyświetlono już ponad 135 tys. razy. Kolejne kilka tysięcy wyświetleń ma ten sam materiał umieszczony na YouTube.

OŚWIADCZENIE z 9 lipca 2020
w sprawie policyjnej interwencji w Starym Wiśniczu

W związku z ukazaniem się na portalu Facebook na koncie „Gazeta Stonoga” wpisu, który dotyczy interwencji policjantów Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu podjętej w dniu 06.07.2020 roku w Starym Wiśniczu, za stosowne uznaliśmy publiczne odniesienie się do tej sprawy. Wynika to, m.in z faktu, że treść wpisu i zamieszczone zdjęcia zawierają jedynie subiektywnie wybrany przez autora fragment interwencji co zniekształca prawdziwy obraz zdarzenia.

Aby uniknąć dodatkowych wątpliwości i niesprawiedliwych ocen wystawionych policjantom przez osoby, które swoją wiedzę na ten temat opierają jedynie na podstawie wpisu i zdjęć zamieszczonych na koncie „Gazeta Stonoga”, poniżej przedstawiamy opis tej interwencji.

W poniedziałek (06.07.2020r.) policyjny patrol w miejscowości Stary Wiśnicz zauważył poruszających się na motorowerze mężczyzn, którzy nie mieli na głowach obowiązkowych kasków ochronnych i na widok policjantów zeskoczyli z motoroweru. Policjanci zareagowali na ujawnione wykroczenie podejmując interwencję w stosunku do jadących skuterem mężczyzn. Kierujący motorowerem już na wstępie podważał słuszność interwencji i zachowywał się w stosunku do policjantów agresywnie. Zaprzeczał, że jechał skuterem i popełnił wskazane przez funkcjonariuszy wykroczenia. Kiedy został wezwany do zachowania zgodnego z prawem agresywnie ruszył w stronę policjantów niepodporządkowując się ich poleceniom.

Policjanci chcąc zapobiec agresji ze strony legitymowanego podjęli próbę obezwładnienia mężczyzny, a następnie usiłowali założyć kajdanki na ręce. Z uwagi na zaistniałą szarpaninę, aby skutecznie obezwładnić napastnika zastosowywano wobec niego gaz obezwładniający.

Gdy mężczyzna się chwilowo uspokoił możliwe było założenie mu kajdanek na ręce. W skutek interwencji zarówno policjant jak i mężczyzna wobec, którego interweniował policjant doznali niegroźnych obrażeń ciała i zadrapań. Dodatkowo w trakcie próby doprowadzenia mężczyzny do radiowozu, ten próbował się wyrywać i kopiąc nogami oraz wymachując rękami kilkakrotnie uderzył w radiowóz kajdankami dokonując uszkodzenia pojazdu.

Mężczyzna został zatrzymany. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że znajdował się on pod wpływem alkoholu. Policjanci na miejsce wezwali pogotowie, którego załoga udzieliła pomocy zarówno mężczyźnie jak i policjantowi. Z uwagi na to, że mężczyzna uskarżał się na dolegliwości związane z nerwicą został zabrany do szpitala na badania.

Przypominamy, że policjant może użyć siły fizycznej w postaci chwytów obezwładniających w przypadku stawiania biernego lub czynnego oporu przez osobę, wobec której interweniuje.

W Komendzie Powiatowej Policji w Bochni toczy się postępowanie mające wyjaśnić okoliczności zdarzenia. Wszczęte postępowanie pozwoli szczegółowo i rzetelnie wyjaśnić wszystkie okoliczności tego zdarzenia z uwzględnieniem zeznań stron i świadków.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2022

X