Bochnia. W szpitalu otwarto Centrum Diagnostyki Obrazowej z rezonansem magnetycznym – ZDJĘCIA

-

W poniedziałek w Szpitalu Powiatowym w Bochni uroczyście otwarto Centrum Diagnostyki Obrazowej wraz z Pracownią Rezonansu Magnetycznego. Nowoczesny aparat, który kosztował ok. 3 mln zł, jest pierwszym takim sprzętem w powiecie bocheńskim.

Centrum Diagnostyki Obrazowej zlokalizowano pod Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. W nowej powierzchni skumulowano najważniejsze pracownie diagnostyki obrazowej: rtg, usg, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Nie ma skutecznego, dobrego leczenia, bez diagnostyki. Od dobrej diagnostyki zależy rozpoznanie choroby, jej przyczyn i skuteczność leczenia. Myślę, że można powiedzieć dalej: nie ma dobrego szpitala bez dobrej diagnostyki – powiedział Jarosław Kycia, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.

Zupełnie nowym elementem jest Pracownia Rezonansu Magnetycznego. Główny inwestor to firma Voxel. Całkowity koszt sprzętu i infrastruktury wyniósł ok. 4 mln zł, w tym sama wartość rezonansu magnetycznego to ok. 3 mln zł.

Jacek Liszka z firmy Voxel poinformował, że bocheńska pracownia jest już 70. takim miejscem w katalogu tej firmy. – Wybraliśmy tutaj do Bochni najlepszy sprzęt renomowanej amerykańskiej firmy – powiedział Jacek Liszka.

Dyrektor bocheńskiego szpitala wyjaśnił, że firma Voxel będzie udzielać świadczeń w ramach Pracowni Rezonansu Magnetycznego.

W pierwszej kolejności te świadczenia będą udzielane na rzecz pacjentów szpitala, ale będziemy podejmować działania, aby jak najszybciej uzyskać dostęp do kontraktu z NFZ. Warunkiem uzyskania kontraktu jest właśnie otwarcie tej pracowni. Mamy nadzieję, że szybko uzyskamy dostęp do kontaktu, który pozwoli nam udzielać tych świadczeń wszystkim mieszkańcom powiatu. Jak do tej pory w powiecie bocheńskim nie było takiej pracowni i nie było takiego kontraktu, więc to jest całkiem nowy zakres usług, który będzie tutaj realizowany – zaznaczył dyrektor Jarosław Kycia.


REZONANS MAGNETYCZNY (MR) to badanie wykorzystujące pole elektromagnetyczne w celu stworzenia szczegółowego obrazu struktur anatomicznych ciała człowieka. Za pomocą MR uzyskuje się zdjęcia, które z dokładnością do kilku milimetrów pozwalają na zaawansowaną diagnostykę szeregu problemów medycznych takich jak guzy, patologie rozwojowe, udar mózgu, uszkodzenie kręgosłupa, choroby stawów, demencja starcza.

Badanie to jest szczególnie przydatne do wykrywania zmian chorobowych w tkankach, zwłaszcza zasłoniętych kośćmi, stąd ta metoda diagnostyki największe zastosowanie znajduje w badaniach głowy, a zwłaszcza mózgu. Rezonans magnetyczny stosuje się w sytuacjach, kiedy konieczne jest pogłębienie diagnostyki i kiedy wynik badania tomografii komputerowej jest niejednoznaczny lub wątpliwy. Wskazania do wykonania badania MR, zamiast lub oprócz TK, mają związek z rodzajem choroby, wiekiem pacjenta i problemem diagnostycznym” (źródło: Voxel.pl).

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

lipiec, 2022

X