R e k l a m a

Bochnia. 100. rocznica Bitwy Warszawskiej – ZDJĘCIA

-

W sobotę 15 sierpnia odbyły się w Bochni obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Uroczystości przygotowane wspólnie przez samorząd miasta i powiatu rozpoczęto wizytą na Cmentarzu św. Rozalii, gdzie delegacje złożyły kwiaty w kwaterze „Żołnierzy Wojska Polskiego zmarłych z ran w szpitalu wojennym w Bochni w latach 1918-1921”. 

Następnie w Bazylice św. Mikołaja odbędzie się Msza święta w intencji Ojczyzny, Powiatu i Miasta, a po jej zakończeniu, uczestnicy przenieśli się na dziedziniec Muzeum im. prof. Stanisława Fischera, gdzie wykład pt. „Bochnia i jej mieszkańcy w czasie wojny polsko-bolszewickiej” wygłosił Ryszard Rybka (był też akcent muzyczny w wykonaniu Piotra Lekkiego i Pawła Lekkiego). 

O godz. 12:30 rozpoczął się spacer historyczny po miejscach związanych z wydarzeniami i postaciami z wojny 1920 r. Kwiaty złożono przy:

  • tablicy „Miasto Bochnia Swoim Bohaterom 1920-1930” na budynku Muzeum,
  • pomniku gen. Leopolda Okulickiego,
  • tablicy poświęconej Janinie Prus-Niewiadomskiej w holu Szkoły Podstawowej nr 1, 
  • tablicy ku czci 5 profesorów i 52 uczniów bocheńskiego Gimnazjum, poległych w latach
    1914-1920, westybul I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego,
  • figura Serca Jezusa, wzniesiona jako wotum za opiekę w latach wojny światowej 1914-1920 oraz odzyskanie przez Polskę niepodległości w ogrodzie przy Domu Pielgrzyma „Bursa”,
    ul. Stasiaka,
  • pomniku „Poległym za Wolność 1914-1920” przy ul. Orackiej.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc