R e k l a m a

Biblioteka. W czwartek prelekcja online o Bitwie Warszawskiej

-

W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą zwycięskiej wojny z bolszewikami Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza w czwartek 10 grudnia o godz. 10:00 na prelekcję online dr. Michała Wenklara „Bitwa Warszawska 1920. Historia, pamięć i mit”.

Dr Michał Wenklar jest pracownikiem Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie. Tematem przewodnim jego prelekcji będzie Bitwa Warszawska, która była najważniejszą walką w wojnie polsko-bolszewickiej, nazwaną „Cudem nad Wisłą”, rozegraną 13-15 sierpnia 1920 r., na przedpolach Warszawy. Ostatecznie dowodzona przez marszałka Piłsudskiego tzw. grupa manewrowa, przełamała obronę bolszewicką, a następnie zaatakowała tyły wojsk wroga nacierającego na Warszawę. Pokonany sowiecki przywódca Tuchaczewski musiał wycofać się nad Niemen. Ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce, lord Edgar Vincent D’Abernon nazwał Bitwę Warszawską „osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”. W jednym z artykułów pisał: „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione. (…) W roku 1920 Europę zbawiła Polska”.

Jan Paweł II w swej ostatniej książce „Pamięć i tożsamość” pisał: „Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem. (…) Już wtedy w 1920 roku zdawało się, że komuniści podbiją Polskę i pójdą dalej do Europy Zachodniej, że zawojują świat. „Cud nad Wisłą”, zwycięstwo marszałka Piłsudskiego w bitwie z Armią Czerwoną, zatrzymało te sowieckie zakusy”.

Organizatorzy spotkania zapraszają do wysłuchania opowieści o trzech dniach, które uratowały Europę przed bolszewizmem. Prelekcja odbędzie się w ramach realizacji projektu „Aktywni w jesieni życia”, odsłona: „Senior rozmawia”, opracowanego przez Wypożyczalnię dla Dorosłych, a dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bezpośredni link do spotkania dostępny jest TUTAJ. Prelekcja rozpocznie się 10 grudnia o godz. 10:00.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc