Uczcili 110. rocznicę śmierci Antoniego Langera – ZDJĘCIA

-

W niedzielę na cmentarzu komunalnym przy ul. Orackiej w Bochni przedstawiciele orkiestry górniczej Kopalni Soli w Bochni i zarządu Stowarzyszenia Górniczego „Sutoris” im. Antoniego Langera upamiętnili 110. rocznicę śmierci założyciela orkiestry salinarnej – Antoniego Langera.

W imieniu stowarzyszenia i orkiestry kwiaty złożył prezes Jakub Sitko, a podniosłą atmosferę uświetnił grą na trąbce Wiesław Kłóś.

Skromna uroczystość odbywa się w roku 140-lecia działalności orkiestry salinarnej założonej przez Antoniego Langera w 1880 r., który był jej pierwszym kapelmistrzem przez 30 lat.

Założona przez 25-letniego wówczas przybysza z Czech, urodzonego w miejscowości Plohof leżącej w powiecie Leitmernitz, orkiestra z czasem stała się chlubą nie tylko Kopalni, ale i całej Bochni. Stworzyła specyficzny klimat, powodowała utożsamianie się mieszkańców Bochni z jej symbolem Kopalnią Soli, stanowiła o pewnej odrębności miasta, o jego historii i znaczeniu. Jej kulturotwórcze znaczenie jest nie do przecenienia – zwraca uwagę Stanisław Mróz, członek zarządu Stowarzyszenia Górniczego „Sutoris” im. Antoniego Langera w Bochni.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

wrzesień, 2022

X