Bochnia. Na parkingu przy placu Pułaskiego będzie ładowarka do samochodów elektrycznych?

-

Jak już pisaliśmy w przetargu na prowadzenie obsługi Strefy Płatnego Parkowania na terenie Bochni w latach 2021-2022 pojawiła się informacja, że jeden z parkomatów na pl. Pułaskiego oprócz rozliczania opłat parkingowych powinien posiadać funkcję jednoczesnego ładowania dwóch pojazdów elektrycznych. Możliwe, że podobne urządzenie będzie zlokalizowane jeszcze w innym miejscu – ustalił Bochnianin.pl.

Parkomat posiadający funkcję ładowarki ma być zlokalizowany od strony ul. Floris. Datę jego montażu określono na „do 31 marca 2021 r.”. Oczywiście pod warunkiem pozytywnego rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umowy z wykonawcą.

Z dokumentacji przetargowej wynika, że urządzenie „powinno umożliwiać ładowanie samochodów elektrycznych prądem przemiennym zarówno jedno- jak i trójfazowym umożliwiając ładowanie pojazdów elektrycznych natężeniem 16A (napięcie do 250V przy prądzie jednofazowym) i 32A (napięcie do 480V przy prądzie trójfazowym)”. Mają być dwa gniazda, a moc jednego punktu określono na 11kW (łącznie dwa gniazda 22kW).

Zastanawiającą kwestią jest zdecydowanie się na urządzenie łączące dwie funkcje (parkomat + ładowarka). Na rynku jest z pewnością większa dostępność samych stacji ładowania.

Urządzenie łączące dwie funkcje jest innowacyjne i nie zabiera nam dodatkowej przestrzeni. Poza tym montowane jest w ramach umowy dotyczącej strefy parkowania i opłaty za ładowanie będą też częściowo naszym zyskiem, co w przypadku zwykłych ładowarek nie byłoby możliwe. Poza tym koszt energii elektrycznej poniesie wykonawca, co też jest dla nas korzystne – wyjaśnił w odpowiedzi przesłanej redakcji Bochnianin.pl Andrzej Koprowski z Urzędu Miasta Bochnia.

Na razie nie wiadomo ile będzie kosztowało ładowanie samochodu. – Jakie będą opłaty za korzystanie z ładowarki okaże się po rozstrzygnięciu przetargu – stwierdził Andrzej Koprowski.

Magistrat przyznaje, że być może ładowarka do pojazdów elektrycznych zostanie zamontowana również w innym miejscu.

Mamy w planie zainstalowanie samodzielnej stacji do ładowania też w innym miejscu w centrum. Trwają rozmowy w tym temacie z firmą zainteresowaną – poinformował Andrzej Koprowski.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

maj, 2022

X