R e k l a m a

Bochnia. Urzędnicy też chcą więcej miejsc parkingowych przy Bazylice

-

Do radnego Ireneusza Sobasa dotarła już odpowiedź na złożoną przez niego interpelację dotyczącą parkowania wokół Bazyliki św. Mikołaja w Bochni. Z odpowiedzi wynika, że na „łączniku” zostaną utworzone nowe miejsca parkingowe. Ponadto urząd zamierza postarać się o możliwość parkowania w niedziele i święta po prawej stronie ulicy od południowej strony Bazyliki.

Interpelacja radnego

Przypomnijmy: radny miejski Ireneusz Sobas (PiS) zwrócił się do burmistrz Bochni z prośbą o „rozważenie nowych rozwiązań komunikacyjnych w zakresie parkowania wokół Bazyliki św. Mikołaja w Bochni”.

Radny zaproponował następujące rozwiązania, zaznaczając, że jego wniosek dotyczy zmian jedynie w niedziele i święta:

  • wyjąć spod znaku zakazu parkowania odcinek jezdni przy Bazylice od strony zachodniej;
  • dopuścić do parkowania na obu chodnikach wokół łącznika (między świątynią a Placem Sanktuaryjnym), ponieważ „są na tyle szerokie, że spokojnie można na nich parkować co najmniej do budynku Oratorium Św. Kingi”;
  • zalegalizować parkowanie na chodniku od strony południowej („to i tak ma miejsce, zwłaszcza w niedziele”).

Więcej na temat złożonej przez radnego interpelacji pisaliśmy TUTAJ.

Odpowiedź burmistrz Bochni

W odpowiedzi burmistrz Bochni Magdalena Łacna poinformowała, że „został opracowany projekt zmiany organizacji ruchu na tzw. „łączniku” pl. Św. Kingi, dzięki któremu zostaną utworzone nowe miejsca postojowe”.

Z odpowiedzi wynika, że nie będzie zmian dotyczących parkowania po północnej stronie Bazyliki: – „Po stronie północnej, zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma możliwości przywrócenia parkowania po 10 m z obydwu stron przejścia dla pieszych. Zmiana ta została wprowadzona po wielokrotnych interwencjach Policji i użytkowników drogi, którzy wskazywali ten odcinek drogi jako niebezpieczny na Krajowej Mapie Zagrożeń dostępnej na stronie internetowej Policji”. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Niewykluczone są jednak zmiany po południowej stronie. Urząd chce wyznaczyć miejsca parkingowe po prawej stronie drogi, czyli tuż przy ogrodzeniu Bazyliki (obecnie parkowanie możliwe jest tylko po lewej stronie).

– „W kwestii strony południowej, po stronie lewej istnieją wyznaczone miejsca postojowe. Ze względu na to, iż jest to strefa zamieszkania, parkowanie możliwe jest tylko i wyłącznie w miejscach wyznaczonych. Jest to ciąg drogi publicznej dlatego, każda zmiana organizacji ruchu będzie wymagała sporządzenia projektu organizacji ruchu oraz zatwierdzenia go przez organ zarządzający ruchem na drogach (dla dróg gminnych jest to Starosta). W związku z tym zostanie rozważona możliwość wprowadzenia zmiany polegającej na dopuszczeniu po stronie prawej parkowania w niedzielę i święta, jeżeli szerokość drogi na to pozwoli oraz będzie możliwość wyznaczenia malowaniem poziomym miejsc postojowych” – napisano w odpowiedzi podpisanej przez burmistrz Magdalenę Łacną.

Zobacz też:

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc