Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego – ZDJĘCIA

-

Tegoroczna 13. edycja „Weekendu z zabytkami” już za nami. Tym razem w nieco innej formie bocheńskich szlaków spacerowych.

W ciągu dwóch dni odbyło się prawie dwadzieścia spacerów, podczas których każdy uczestniczący mógł dowiedzieć się jak dobrze zna swoje miasto, a także powiat bocheński. Nasi wspaniali przewodnicy przygotowali wiele ciekawostek i niesamowitych historii, które zaskoczyły niejednego zwiedzającego – mówi Adam Korta, starosta bocheński.

Weekend oficjalnie rozpoczął się w piątek podczas uroczystego otwarcia tężni solankowej. Sobota i niedziela poświęcone były spacerom i warsztatom.

Cmentarz Św. Rozalii jako miejsce pamięci narodowej? Grażyna Potępa z Ryszardem Rybką udowodnili, że to prawda. Podczas spaceru można było dowiedzieć się np. że jedyny w Małopolsce obelisk upamiętniający dramatyczne wydarzenia w podwileńskich Ponarach mieści się na tym cmentarzu. A opisał je w swoich pamiętnikach pochodzący z Bochni redemptorysta o. Władysław Całka, którego grób znajduje się właśnie na tym cmentarzu.

O tym, jak Bochnia dzień po dniu odchodzi opowiedzieli Jan Flasza i Grażyna Potępa, którzy tym razem zabrali nas w zupełnie nowe miejsce. Dotychczas prowadzili spacery tematyczne po starym cmentarzu przy ul. Orackiej. Cmentarz Komunalny na Łychowie poświęcono i otwarto 1995 r. Okazuje się, że w ciągu 25 lat funkcjonowania cmentarz ten już stał się miejscem ważnym dla poznawania historii.

Szlakiem ludzi teatru, literatów i malarzy bywających w Bochni zabrała nas Zofia Sitko ze Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, która wspólnie z artystami z teatru Artystokratycznego przygotowała żywe obrazy i scenki rodzajowe. Dzięki czemu mogliśmy nie tylko posłuchać, ale także przenieść się do innej epoki. I tak widzieliśmy awanturę u Państwa Matejków, podczas której zezłoszczona żona potargała obraz artyście. Byliśmy w gościnie u Stanisława Wyspiańskiego. Żywy obraz to także Ludwik Stasiak i Kazimierz Tetmajer, którzy ku niezadowoleniu żony Stasiaka umówili się na „herbatkę”. Podczas spaceru mogliśmy tez spotkać uciekającą przed Niemcami Danutę Szaflarską, która otrzymała schronienie w Bochni, a także przyjeżdżającą do babci Wisławę Szymborską.

Ze Stanisławem Mrozem ze Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej udaliśmy się szlakiem NaCl. Trasa prowadziła śladami bocheńskich zabytków związanych z górnictwem solnym. Na trasie wędrówki uczestnicy mogli dowiedzieć się gdzie znajdowały się szyby kopalniane oraz które budynki należały do bocheńskiej saliny.

Szlak Cmentarzy Żydowskich, poznawaliśmy z Iwoną Zawidzką, która już po raz kolejny zaskakiwała ciekawostkami, świadczącymi o niesamowitej wiedzy i znajomości tematu związanego z liczną bocheńską społecznością żydowską w przedwojennej Bochni. Poznaliśmy też ciekawą historię Wiśnicza z najważniejszymi zabytkami.

W Lipnicy natomiast zwiedziliśmy centrum średniowiecznego miasteczka, gdzie stukaliśmy w miecz Łokietka, co zgodnie z legendą przynosi szczęście oraz udaliśmy się na wycieczkę na Kamienie Brodzińskiego, miejsca szczególnego dla Kazimierza Brodzińskiego, który czerpał tam natchnienie do swoich utworów.

Oprócz spacerów odbyły się również warsztaty, w sobotę w Pasiece u Kiejdów dowiedzieliśmy się np. że miód rzepakowy krystalizuje się i nabiera białej barwy dokładnie siódmego dnia. Natomiast w niedzielę w tężni solankowej, dzięki pracowni RERUM dzieci mogły wcielić się w prawdziwych malarzy i na sztalugach malować bocheńskie zabytki i nie tylko.

Ponadto na dziedzińcu Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni można było zobaczyć ekspozycję plenerową pt. „Przeszłość na drodze przyszłości. Badania archeologiczne prowadzone przy rewitalizacji Bochni”. Wystawie towarzyszyła prezentacja Marcina Paternogi, kierownika badań.

Bardzo dziękujemy Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa, Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, Gospodarstwu Pasiecznemu u Kiejdów, Pracowni RERUM, Miastu Bochnia, Miastu i Gminie Nowy Wiśnicz oraz Gminie Lipnica Murowana. Dziękujemy również naszym wspaniałym Mieszkańcom za obecność na wszystkich naszych wydarzeniach – przekazują urzędnicy Starostwa Powiatowego w Bochni.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

styczeń, 2023