R e k l a m a

1000 dawnych fotografii z Wiśnicza i okolic można już oglądać online

-

Można już oglądać efekty projektu „Ze szklanej płyty na megabity” zrealizowanego przez Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. Na dedykowanej stronie internetowej jest imponujący zbiór 1000 fotografii wiśnickiego fotografa Czesława Wyrwy (1911-1984), przeniesionych ze szklanych negatywów, jakimi posługiwano się przed kilkudziesięciu laty.

Te bezcenne, a zupełnie nieznane materiały fotograficzne były dotąd niedostępne z uwagi na ograniczenia techniczne wynikające z archaicznego i niezwykle delikatnego nośnika, na którym się znajdują (negatywy szklane).

Dzięki mozolnym zabiegom odczyszczenia, skanowania oraz współczesnym elektronicznym nośnikom informacji i możliwości prezentacji w sieci, teraz można swobodnie obejrzeć ten szczególny zapis czasu.

Bardzo liczymy na interaktywną formę kontaktu z Wami! Po to właśnie udostępniamy zwrotny formularz kontaktowy, abyście mogli nam takie informacje przekazywać wskazując przy tym numery konkretnych zdjęć. Wagę mają nawet najdrobniejsze informacje, całkiem luźne spostrzeżenia i uwagi, które mogą się okazać wprost bezcenne w zakresie dalszego systematycznego uzupełniania informacji o zbiorze i budowania jego coraz pełniejszej charakterystyki – zachęca Jan Flasza, dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

Pokażcie więc, prosimy, te zdjęcia także swoim rodzicom, dziadkom, pradziadkom i innym członkom rodziny! Być może fotografie przywołają wspomnienia, które zarówno dla Was, jak i dla nas mogą się okazać ważne, a nawet wprost bezcenne. Musimy się śpieszyć, bo wciąż przesuwa się owa granica „żywej pamięci” i coraz mniej żyje ludzi, którzy mogą się bezpośrednio odwołać do „sfotografowanego” czasu. W ten sposób, krok po kroku, będziemy wspólnie odtwarzać obraz przeszłości naszych okolic, jakiego nie da się uzyskać w oparciu o żadne inne narzędzia – dodaje Jan Flasza.

Zdjęcia można oglądać na stronie zeszklanejplyty.pl.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc