Personel medyczny poszukiwany do walki z COVID-19

-

Personel medyczny jest pilnie poszukiwany do walki z COVID-19. Wojewodowie wydają kolejne decyzje o kierowaniu pracowników medycznych do pracy przy pacjentach zakażonych koronawirusem.

Do pracy przy zwalczaniu epidemii można skierować pracowników podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne i te, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, jak również inne, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii. Takie osoby mają obowiązek wykonywania do trzech miesięcy pracy we wskazanej placówce. Udziela się im urlopu bezpłatnego, który wlicza się do okresu pracy.

Do pracy kieruje wojewoda, jeśli osoba taka mieszka lub jest zatrudniona w danym województwie. Jeśli nakaz dotyczy skierowania do innego województwa, decyduje o tym minister właściwy do spraw zdrowia.

Z ośmiu województw, które przekazały PAP informacje o delegowaniu personelu medycznego do opieki nad pacjentami z COVID-19, najwięcej decyzji w tej sprawie wydał wojewoda mazowiecki. Od marca do września 2020 r. skierował do podmiotów leczniczych, domów pomocy i zakładów opiekuńczo-leczniczych 235 pracowników medycznych, m.in. neurologów, internistów, anestezjologów, pielęgniarki, pielęgniarzy i opiekunów. 58 z tych decyzji zostało zrealizowanych.

Od 20 kwietnia podczas doręczenia decyzji wojewody przekazywany jest dodatkowy formularz. „W tym dokumencie od razu można zaznaczyć przesłanki wykluczające z oddelegowania (np. wiek, sprawowanie opieki na dzieckiem do lat 14, orzeczenie o całkowitej bądź częściowej niezdolności do wykonywania pracy). Wypełniony formularz umożliwi sprawniejszą weryfikację danych i ewentualne uchylenie decyzji” – przekazał Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Wojewoda opolski od początku marca wydał 190 decyzji kierujących lekarzy do pracy w szpitalach zajmujących się chorymi na COVID-19. Z tej liczby pracę podjęło 14 lekarzy.

„Były różne powody, dla których odmawiano. Były odwołania do ministerstwa i inne wyjaśnienia. (…) Oczywiście zauważam problem z dostępnością do wykwalifikowanej kadry medycznej i to nie tylko jeżeli chodzi o leczenie chorych z koronawirusem, ale jest to problem ogólnopolski” – stwierdził wojewoda opolski Adrian Czubak.

Na Śląsku wojewoda skierował 132 osoby do pracy w związku z epidemią, 61 osób ją podjęło. Jak podał Śląski Urząd Wojewódzki, w pozostałych przypadkach lekarze i pielęgniarki najczęściej przedkładali zwolnienia lekarskie, informowali, że są na kwarantannie albo sami są zakażeni czy też samotnie wychowują dziecko.

„Mając na względzie stan epidemii, możemy się zwracać z apelem do środowiska medycznego, by przyjmowali decyzje o delegowaniu z pełnym zrozumieniem, że to nie jest indywidualna kara, tylko ogromna prośba o to, by wesprzeć walkę na najtrudniejszym froncie” – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Zaznaczył przy tym, że większość personelu medycznego gdzieś pracuje, dlatego delegowanie lekarzy nie może się odbywać ze szkodą dla innych placówek medycznych i ich pacjentów.

Wojewoda warmińsko-mazurski od początku epidemii wydał 52 decyzje, z czego 23 w ostatnich dniach. Na ich mocy lekarze z POZ mają pracować m.in. w szpitalu koordynującym leczącym chorych na COVID-19 w Ostródzie. Nie wiadomo, czy wszyscy lekarze podjęli pracę. Rzecznik prasowy wojewody Krzysztof Guzek poinformował, że wydawane i dostarczane są kolejne decyzje kierujące personel medyczny do walki z COVID-19.

W woj. lubuskim wydano siedem decyzji zlecających pracę lekarzom, z czego sześć wiosną. Sześć nakazów zostało wykonanych, w jednym przypadku szpital cofnął potrzebę zatrudnienia.

„Wszystkie decyzje nałożone na lekarzy były wcześniej z nimi konsultowane. Medycy nie zawsze chętnie na nie przystawali, ale po rozmowach je wykonywali. Trzech z nich zostało skierowanych do pracy w gorzowskim szpitalu, a trzech jako diagności do pomocy w laboratorium wojewódzkiej stacji sanepidu” – powiedział PAP dyrektor biura wojewody lubuskiego Karol Zieleński.

Na Podlasiu do walki z epidemią skierowano dotąd jednego lekarza i kilkanaście pielęgniarek. Lekarz i trzy pielęgniarki pracę przyjęły. Lekarz pracował w wyznaczonym mu terminie jako rodzinny w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Szczuczynie, pielęgniarki w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Augustowie. Od decyzji o skierowaniu osób do pracy wpłynęło w regionie 5 odwołań, na razie żadna z decyzji nie została uchylona ani zmieniona.

„Poszukiwani są lekarze ze specjalizacją z chorób zakaźnych, chorób wewnętrznych i nefrologii” – poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki.

Wojewoda zachodniopomorski oddelegował pięć osób na potrzeby walki z epidemią, w tym anestezjologa, lekarza rezydenta i dwóch fizjoterapeutów.

„Chciałbym serdecznie podziękować tym osobom – same zgłosiły swoją gotowość, chęć do pracy i pomocy kolegom pracującym w szpitalu, najmocniej zaangażowanym w leczenie pacjentów z COVID-19” – powiedział wojewoda Tomasz Hinc. W najbliższych dniach decyzji dotyczących skierowań do pracy dla personelu medycznego ma być więcej.

W Łódzkiem przydzielono czterech lekarzy do opieki nad pacjentami z COVID-19. To anestezjolodzy, z którymi uzgodniono szczegóły przeniesień – powiedziała PAP rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska. Były to pierwsze od początku epidemii decyzje łódzkiego wojewody w tej sprawie.(PAP)

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Poseł Bukowiec: Absolutnie nie mówimy o wyjściu Polski z Unii

- Nikt z obozu Zjednoczonej Prawicy nie mówi o wyprowadzeniu Polski z Unii Europejskiej - zapewniał w piątek na antenie Radia Kraków...

Futsal: BSF wygrał w Mikołowie, choć do przerwy przegrywał 0:3

BSF ABJ Bochnia po czterech meczach bez zwycięstwa w końcu poczuł smak wygranej pokonując w niedzielę w Mikołowie miejscową Kamionkę 6-4, choć...

Bochnia. Szkolna społeczność „Dwójki” wesprze pacjentów z Covid-19. Możesz się przyłączyć!

W związku z panująca sytuacją epidemiczną na świecie i w Polsce, w Szkole Podstawowej Nr 2 w Bochni powstał pomysł dołączenia do...

Koszykówka: Aisza Buczek zrezygnowała z gry dla Contimax MOSiR

Tę zaskakującą informację przekazała w sobotę po meczu trener Małgorzata Misiuk, pytana o powody nieobecności zawodniczki. Okazało się, że absencja będzie trwała,...

Bochnianki odczarowały 3. kwartę, wygrały mecz i przerwały złą passę! – ZDJĘCIA

Drużyna Contimax MOSiR Bochnia pokonała w sobotę na swoim parkiecie ekipę Dijo Maximus GOKiS Kąty Wrocławskie 74:65. Bochnianki wreszcie zagrały dobre spotkanie...

Artykuły promocyjne

Galeria Bocheńska. Odzieżowe okazje! W tę sobotę poziom +1 czynny do 17:00

Z okazji BLACK WEEK w najbliższą sobotę (28 listopada) dział odzieżowy funkcjonującej przy rynku Galerii Bocheńskiej będzie...

Futsal rozkręci się na dobre?

Wiosną Futsal mógł z zazdrością patrzeć na starszą siostrę, czyli piłkę nożną, która jako pierwsza w Polsce...

Pierwszy rok działalności posła Stanisława Bukowca

Szanowni Państwo! Od 12 listopada 2019 roku pełnię funkcję posła na Sejm RP. W tym czasie brałem udział w 20. posiedzeniach Sejmu. Uczestniczyłem w 2298 głosowaniach co stanowi blisko 100% wszystkich głosowań. Zgłosiłem 8 ważnych społecznie interpelacji. Należę do 6 Zespołów Parlamentarnych...

Kiedy warto wypożyczyć samochód? Jakie samochody możemy wynająć?

Korzystanie z usług wypożyczalni samochodów jest coraz bardziej powszechne. Rozwiązanie to pozwala na znaczne podniesienie poziomu komfortu...

Bochnia-Niepołomice. Kostka brukowa, donice, palisady – poznaj ofertę firmy CEN-BRUK

Najwyższej jakości kostka brukowa, płyty ceramiczne, murki ogrodzeniowe, donice, palisady, elementy ogrodzeniowe, płyty tarasowe oraz elementy dekoracyjne...

Ogłoszenia

PRACA dla spawaczy

Praca od zaraz Spawacz TIG Zadzwoń: 505 602 103

Praca w firmie PULSAR: Operator maszyn do obróbki blach

Firma PULSAR Sp. j.  wiodący w Europie producent urządzeń i akcesoriów do systemów alarmowych, kontroli dostępu oraz telewizji przemysłowej, w związku z...

CO? GDZIE? KIEDY?

listopad, 2020

23,208FaniLubię
859ObserwującyObserwuj
1,090SubskrybującySubskrybuj
X