„Złapani na kłamstwie”. Tygodnik „Sieci” pisze o żydowskim getcie w Bochni

-

Wewnątrz numeru historyk Piotr Gontarczyk demaskuje „grube naukowe oszustwo”, którym są według niego „manipulacje” zawarte w głośnej książce „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”, wydanej przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Autor oburza się, że odpowiedzialność za haniebne czyny próbuje się przypisywać Polakom, choć w istocie dokonywali ich współpracujący z hitlerowcami Żydzi.

Jedna z części tej książki dotyczy getta w Bochni i wydarzających się tu podczas II wojny światowej okropieństw. Wśród wielu wątków jest też denuncjowanie Żydów ukrywających się w bunkrach przed Niemcami.

Piotr Gontarczyk znalazł w książce nieścisłości. Otóż, jak relacjonuje, autorka Dagmara Swałtek-Niewińska napisała, że grupy poszukujące ukrytych w bunkrach na terenie getta Żydów składały się „zwykle z policjanta niemieckiego” oraz „kilku policjantów polskich”. Z artykułu wynika, że autorka powołała się przy tym na akta procesu sprawy niejakiego Samuela Firsha.

Piotr Gontarczyk sięgnął do tych dokumentów i stwierdza, że absolutnie nic takiego z nich nie wynika, a wręcz wprost i niedwuznacznie wskazują one, że w skład tych grup wchodzili policjanci żydowscy (Polacy pilnowali getta od zewnątrz). Jednym z nich był właśnie wspomniany Samuel Firsh. Na łamach tygodnika historyk szeroko opisuje jego powojenny proces i akta będące kopalnią wiedzy o losach getta w Bochni.

Tę „pomyłkę” autor ocenia bardzo krytycznie. Twierdzi, że w książce „Dalej jest noc…” takich nieścisłości znalazł więcej. W rozmowie z Polską Agencją Prasową Piotr Gontarczyk ocenił, że w getcie w Bochni działy się „dantejskie sceny z udziałem żydowskiej policji, tam żadnych Polaków nie było, a oni to w książce na podstawie akt tej sprawy, gdzie jest wszystko opisane: kto to robił, co i jak, opisali, że tych bunkrów szukała polska policja. (…) Zniknęła żydowska policja, wstawili polską – to jest gruba sprawa”.

Piotr Gontarczyk na łamach „Sieci” zaznacza przy tym: – Sprawa działalności żydowskiej policji w Bochni nie powinna szokować. Ciśnienie wywierane na Żydach w czasie Zagłady jest dziś dla nas niewyobrażalne. Są liczne wskazówki, że skala kolaboracji w innych gettach wyglądała podobnie.

cof

Podobne artykuły

R e k l a m a

Najnowsze

Starosta Bocheński spotkał się z przedstawicielem Komisji Europejskiej

Starosta bocheński Adam Korta gościł w miniony weekend Marię Galewską przedstawiciela Komisji Europejskiej w Brukseli. Podczas wizyty starosta przedstawił kilka inwestycji i...

Czwartek: Koncert charytatywny w II LO

Serdecznie zapraszamy w czwartek na wagary do II LO. Zachęcamy do udziału w koncercie charytatywnym pod hasłem:„Poczuj wagarów zew, przyjdź...

PRACA w Contimax dla: Kucharz oraz Elektryk

Firma Contimax S.A. poszukuje kandydatów na stanowiska pracy: Kucharz Zakres obowiązków przygotowanie...

Oferta pracy na kierowniczym stanowisku urzędniczym w Gminie Rzezawa

Wójt Gminy Rzezawa Mariusz Palej ogłasza nabór na wolne kierownicze stanowisko urzędnicze Kierownika Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Rzezawie.

Najmłodsi strzelcy z bocheńskiego „Promienia” wśród najlepszych w kraju

Mikołaj Brzegowy i Mateusz Polek wywalczyli trzecie miejsca w finale „Strzelania w Sieci”. W strzelaniach sportowych dla najmłodszej kategorii...

Co? Gdzie? Kiedy?

marzec, 2019

21mar10:0013:00Koncert charytatywny w II LOMarek Piekarczyk

24mar18:00Piłka ręczna 2. liga

28mar09:00Sesja Rady MiastaProgram

28mar19:00Dyskusyjny Klub Filmowy

29mar(mar 29)16:0031(mar 31)14:00Koszykówka - Półfinały 2. ligi Kobiet

30mar20:00"Moralność Pani Dulskiej"Teatr "Baczków"

17,886FaniLubię
530ObserwującyObserwuj
X