R e k l a m a

Małopolska: 80 nowych respiratorów; 4 dla Brzeska

-

Choroba COVID-19 to u wielu pacjentów walka o oddech. Niestety u części zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 konieczne jest nawet zastosowanie „sztucznego płuca”, czyli respiratora.

Wraz ze wzrostem liczby hospitalizowanych rosną potrzeby w zakresie bardziej złożonych procedur medycznych. Pomiędzy 20 września a 20 października liczba zajętych łóżek respiratorowych w Małopolsce wzrosła blisko siedmiokrotnie: z 20 do 132, a w ostatnich dniach przekroczyła 200.

– Dlatego też cały czas doposażamy szpitale w sprzęt specjalistyczny, w tym w respiratory, na bieżąco przekazując również środki ochrony osobistej. Szpitale otrzymują respiratory i kardiomonitory według zgłoszonego przez siebie zapotrzebowania – informują urzędnicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. – Małopolska dysponuje dużą liczbą respiratorów. W szpitalnych zasobach są 992 urządzenia, a także 122 respiratory transportowe.

Najwięcej respiratorów jest w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie (244), Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II (85) oraz Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie (65). W ramach Pakietu Medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej zakupiono 117 respiratorów, z których 67 trafiło do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

W ubiegłą sobotę do Małopolski przewieziona została jedna z partii sprzętu medycznego i okołomedycznego z Agencji Rezerw Materiałowych. Dostawa obejmowała 50 respiratorów, 50 kardiomonitorów, a także inny drobny sprzęt typu koce czy fartuchy. W ostatnich dniach z Agencji Rezerw Materiałowych dotarła kolejna partia sprzętu: 30 sztuk respiratorów i 50 sztuk kardiomonitorów.

Sprzęt ten został już przekazany do małopolskich szpitali. Respiratory otrzymał Szpital Tymczasowy w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie (CUMRiK), w także szpitale osiowe, które wraz z ośrodkami krakowskimi tworzą małopolski system zabezpieczenia w zakresie intensywnej terapii. Koordynacją działań w tym zakresie – z ramienia wojewody małopolskiego Łukasza Kmity – zajmuje się dr Wojciech Serednicki.

– Chodzi o holistyczne wsparcie systemu i rozłożenie ciężaru zadań związanych z intensywną terapią zarówno na krakowskie ośrodki centralne, jak i szpitale w regionie. Liczby łóżek respiratorowych uruchomionych w poszczególnych placówkach pokazują, jak mocno małopolskie szpitale przyłączyły się do systemu opieki nad pacjentami z COVID-19. To niezwykły potencjał, a zarazem niezwykle ciężka i odpowiedzialna praca, za którą pragnę serdecznie podziękować dyrektorom małopolskich szpitali i personelowi medycznemu. Chylę czoła za poświęcenie, z jakim prowadzą Państwo tę niełatwą walkę oddech. Dziękuję za wszelkie działania na rzecz zakażonych Pacjentów i za nieocenioną troskę o ich dobro – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc