Nowa „Kronika”: Powrót króla

-

Będąca jednym z symboli Bochni figura przedstawiająca króla Kazimierza Wielkiego wróciła, po niemal rocznej absencji, na swoje miejsce. Nic więc dziwnego, że właśnie zdjęcie z tego wydarzenia trafiło na okładkę. W numerze znaleźć można również ilustrowaną relację z największego od lat 80. ubiegłego wieku protestu bochnian. Listopadowe wydanie będzie cenną pamiątką dla obecnych pierwszoklasistów ze Szkół Podstawowych nr 4, 5 i 7 oraz dla najlepszych uczniów tych placówek. Paweł Gałczyński opowiada o tym, jak w pojedynkę dopłynął w kajaku Wisłą do morza. Ciekawą lekturę w listopadowe wieczory zapewnią również działy: historyczny, przyrodniczy i sportowy. 

Obecnie w bocheńskim szpitalu są 44 łóżka „covidowe”, w tym 7 łóżek intensywnej terapii. Do 15 zwiększono liczbę łóżek obserwacyjnych w kierunku COVID-19, dzięki czemu pacjenci z podejrzeniem zakażenia przyjmowani są w miarę na bieżąco. – „Jeśli będzie taka potrzeba to szacujemy, że jesteśmy jeszcze w stanie wygenerować około 15-20 dodatkowych łóżek dla pacjentów z COVID bez konieczności zamykania któregoś z oddziałów” – zapewnia dyrektor bocheńskiego szpitala Jarosław Kycia. 

Dział „Krótko” kończy materiał zatytułowany „Głośno na ulicach Bochni”. Oprócz relacji z protestów, jakie pod hasłami – „Walczcie z wirusem, nie z kobietami” czy „Myślę, czuję, decyduję” – miały miejsce pod koniec października w Bochni, Kronika publikuje także mocno sprzeczne opinie radnych i przyjęte przez nich (nie jednogłośnie) stanowisko: – „Radni Rady Miasta Bochnia apelują o pojednanie oraz szacunek dla prawa i instytucji państwa w obliczu zagrożenia pandemią”.

„Pożegnanie Doktora” – to artykuł, w którym Marka Kanię, jednego z najbardziej znanych i lubianych lekarzy w Bochni, wieloletniego radnego miejskiego i społecznika, wspominają Agnieszka Kubas, kierowniczka SP MZOZ, Wojciech Cholewa, prezes MPEC, poseł Stanisław Bukowiec i Halina Mucha z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christina. Kronika publikuje również wspomnienia o innych znanych bochnianach: Henryku Płachcie i Bronisławie Kociumbas. 

– „Kiedy zobaczyłem to prezentowane zdjęcie po raz pierwszy, jeszcze w formie słabego skanu o małej rozdzielczości, od razu wiedziałem, że jest ono bardzo ważne i może stać się tematem do wielu rozważań i hipotez. Tym bardziej, że na jego rewersie znajduje się napis wykonany ołówkiem „Übergang b.Bochnia”, co można tłumaczyć jako przejście/przeprawa przy/w/koło Bochni. To ostatecznie zdecydowało, że fotografia trafiła do moich zbiorów” – wyjaśnia Mirosław Mroczek. 

Pięknie ilustrowany jest kolejny odcinek cyklu „Miscellanea archiwalne”. Tym razem autorka przybliża historie rodzinne utrwalone w materiałach archiwalnych. – „W archiwum bocheńskim zachowały się akta szkolne szkół podstawowych, średnich z powiatu bocheńskiego i brzeskiego (Bochnia, Niepołomice, Gnojnik, Tarnawa, Zbydniów, Czchów, Łęki itp.). Materiały te to nie tylko dzienniki lekcyjne, spisy uczniów i nauczycieli, ale także kroniki ze zdjęciami, dzięki którym możemy udać się w podróż do przeszłości” – informuje Agnieszka Gicala. 

– „Choć do oficjalnego otwarcia odnowionego Rynku upłynie w Rabie jeszcze pewnie sporo wody, to już dziś zapraszam na spacer wzdłuż wschodniej pierzei. Depcząc po granitowych płytach, warto przy okazji odbyć krótką podróż przez wieki” – zachęca Ryszard Rozenbajgier. Jakie daty, obiekty i wydarzenia uwieczniono na ośmiu tablicach?

– „Gdybym się nie bał, byłbym głupcem. Wisła jest dziką rzeką. Czasami płynie się kilkadziesiąt kilometrów z dala od jakiejkolwiek cywilizacji. Są zagrożenia: wystające kamienie, głazy, konary zagradzające drogę. Na szczęście rzeka wiele potrafi podpowiedzieć. Trzeba tylko nauczyć się ją czytać” – mówi Paweł Gałczyński. Samotną wyprawę kajakiem rozpoczął pod koniec sierpnia w Goczałkowicach-Zdroju. Nad morze dotarł piętnaście dni później. Aleksandra Fortuna-Nieć pyta go m.in. o to, kiedy bał się najbardziej i jak jego organizm wytrzymał trudy podróży.  

– „Być może są osoby, które uczą się tak jak w szkole wszystkiego naraz i po trochę, ale moje dzieci od początku przyjęły inny system. Uczą się jednego-dwóch przedmiotów i jadą je zdać, potem biorą się za następne. Wtedy łatwiej jest im zrozumieć materiał. Przeczytany w kilka dni podręcznik daje pełny i lepszy obraz niż materiał szatkowany po pół godziny raz w tygodniu” – twierdzi Agnieszka Pukowska, mama czwórki dzieci. Kronice opowiada nie tylko o edukacji domowej, ale również o przeprowadzce z metropolii do podbocheńskiej wsi i muzyce gospel. 

Pierwszoklasiści 2020 – ich klasowe zdjęcia są pamiątką w tym roku podwójnie wyjątkową. Niedługo po wykonaniu fotografii klasy I-III rozpoczęły bowiem nauczanie zdalne. W listopadowym numerze dumnie prezentują się uczniowie z „czwórki”, „piątki” i „siódemki”. 

Najlepszych uczniów i nauczycieli z bocheńskich placówek oświatowych nagrodził burmistrz Stefan Kolawiński podczas bocheńskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 4. Lista stypendystów burmistrza wraz opisem ich sukcesów oraz zdjęcia wyróżnionych wypełniły aż trzy strony miesięcznika. 

– „W kategorii „zdawalność” powiat bocheński uplasował się na pierwszym miejscu w Małopolsce” – informuje Kronika. Wynika to z analizy podanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie oficjalnych wyników tegorocznego egzaminu maturalnego. Obecne dane są pełne, uwzględniają wszystkie sesje egzaminacyjne, od czerwcowej po poprawkową. Na kolejnych stronach czytelnicy znajdą szczegółową relację z Festiwalu Piosenki „Integracja Malowana Dźwiękiem”, który Ania Rusowicz porównała podczas finałowej gali do ciepłej herbaty z miodem i imbirem. 

Gabriela Fortuna od najmłodszych lat wierna jest swojej największej pasji. W organizowanym przez Miejski Dom Kultury przeglądzie wystąpiła po raz dziesiąty, zdobywając tytuł „Młody Talent 2020”. – „Tak naprawdę całe moje życie to muzyka” – przyznaje. Obecnie ma 17 lat, uczy się w klasie biologicznej w II Liceum Ogólnokształcącym w Bochni i w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

– „Żeby dobrze poznać las, trzeba składać mu wizyty o każdej porze roku i w każdych warunkach pogodowych. Tą filozofią postanowiłam kierować się w przypadku Lasu Kolanowskiego, którego nieodkryty potencjał skusił mnie, by odwiedzić go pewnego deszczowego popołudnia” – wyjaśnia Patrycja Wąsikowska. W dziale „Człowiek i przyroda” warto również zwrócić uwagę na inne artykuły. Jerzy Zuzia przybliża kaktusy z rodzaju Sulcorebutia, Dominik Zwierniak wylicza, jakie szkody przyrodzie przyniosła zabudowa Murowianki, a Michał Wieciech przekonuje, że nie taki wilk straszny, jak go malują. 

– „MOSiR, po październikowych meczach zajmujący piąte miejsce w tabeli, udowodnił, że jako drużyna ma potencjał, aby stawiać opór najlepszym. Wydaje się, że do pełni szczęścia i spektakularnych sukcesów brakuje nam liderki (lub liderek), które w kluczowych momentach pociągną zespół za sobą. Z charakterem i zadziorem – jak zapowiada trenerka Małgorzata Misiuk” – tak swój artykuł dotyczący poczynań pierwszoligowej drużyny Contimax MOSiR Bochnia kończy Aleksandra Fortuna-Nieć. Dział sportowy zainteresuje również kibiców bocheńskiego szczypiorniaka, futbolu, futsalu oraz judo. 

Bohaterką działu „Znamy się tylko z widzenia” jest tym razem Beata Ryś, prowadząca zajęcia wokalne w Miejskim Domu Kultury. 

Wróżkę zapytałabym

czy lubi swoją pracę. Raczej nie wierzę we wróżki. Trzeba cieszyć się z każdego dnia, a nie zastanawiać, co będzie kolejnego. 

Ulubionym zajęciem jest

oczywiście śpiewanie. Mogę to robić godzinami. Jeśli nie śpiewam i nie uczę, bądź nie jestem na próbach, to sama w domu ćwiczę i podciągam się w technice wokalnej. Poza muzyką moją ogromną pasją jest również chodzenie po górach i sport. Bardzo lubię biegać oraz uprawiać jogę. 

Chętnie wracam 

w góry do ulubionej miejscowości Cyrhla, niedaleko Zakopanego. Widok niepowtarzalny, można w końcu złapać oddech. Po kawę i śniadanie do Wesoła Cafe – polecam, najlepsza kawa w Krakowie.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Proszówki Pijany pirat drogowy uciekał przed policją

Policjanci bocheńskiej drogówki zatrzymali w pościgu kierowcę, który łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, stwarzał realne zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. Pijany „rajdowiec” najpierw...

Bochnia. Mieszkanka powiatu straciła 11 tys. złotych. Oszust podawał się za policjanta

Mieszkanka powiatu bocheńskiego padła ofiarą oszusta działającego metodą „na wnuczka”. Kobieta straciła ponad 11 tys. złotych. Policja przestrzega przed tego typu zagrożeniami...

Bochnia. Trwa termomodernizacja SOSW za 1,5 miliona złotych

Prawie 1,5 miliona złotych wyniesie koszt termomodernizacji budynku byłej bursy szkolnej przy ul. Kazimierza Wielkiego w Bochni, w którym obecnie zlokalizowany jest...

Rada Powiatu przyjęła rezolucję ws. podziękowania dla medyków walczących z pandemią

Na dzisiejszej sesji Rada Powiatu w Bochni przyjęła rezolucję "w sprawie podziękowania za pracę i szacunek dla wszystkich środowisk zaangażowanych w walkę...

Tężnia wyłączona na zimę

- Z uwagi na niskie temperatury w ostatnich dniach, obiekt tężni solankowej zostaje wyłączony z eksploatacji - poinformował w czwartek bocheński magistrat.

Artykuły promocyjne

Futsal rozkręci się na dobre?

Wiosną Futsal mógł z zazdrością patrzeć na starszą siostrę, czyli piłkę nożną, która jako pierwsza w Polsce...

Pierwszy rok działalności posła Stanisława Bukowca

Szanowni Państwo! Od 12 listopada 2019 roku pełnię funkcję posła na Sejm RP. W tym czasie brałem udział w 20. posiedzeniach Sejmu. Uczestniczyłem w 2298 głosowaniach co stanowi blisko 100% wszystkich głosowań. Zgłosiłem 8 ważnych społecznie interpelacji. Należę do 6 Zespołów Parlamentarnych...

Kiedy warto wypożyczyć samochód? Jakie samochody możemy wynająć?

Korzystanie z usług wypożyczalni samochodów jest coraz bardziej powszechne. Rozwiązanie to pozwala na znaczne podniesienie poziomu komfortu...

Bochnia-Niepołomice. Kostka brukowa, donice, palisady – poznaj ofertę firmy CEN-BRUK

Najwyższej jakości kostka brukowa, płyty ceramiczne, murki ogrodzeniowe, donice, palisady, elementy ogrodzeniowe, płyty tarasowe oraz elementy dekoracyjne...

Ogłoszenia

PRACA dla spawaczy

Praca od zaraz Spawacz TIG Zadzwoń: 505 602 103

Praca w firmie PULSAR: Operator maszyn do obróbki blach

Firma PULSAR Sp. j.  wiodący w Europie producent urządzeń i akcesoriów do systemów alarmowych, kontroli dostępu oraz telewizji przemysłowej, w związku z...

CO? GDZIE? KIEDY?

listopad, 2020

23,183FaniLubię
859ObserwującyObserwuj
1,070SubskrybującySubskrybuj
X