Nowe obostrzenia: Andrzejki, Boże Narodzenie i Sylwester do 5 osób

-

Rząd opublikował projekty rozporządzeń, w których przedstawiono szczegółowo obostrzenia, o których premier Mateusz Morawiecki mówił podczas sobotniej konferencji prasowej. Wynika z nich, że niemożliwe będą duże świąteczne spotkania z rodziną, czy domowe imprezy sylwestrowe ze znajomymi.

Zgodnie z tym co ogłosił premier Morawiecki, rząd przygotował trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii – to trzy warianty obostrzeń, do których rządzący mają sięgać w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:

  • tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
  • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
  • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

W projekcie rozporządzenia dotyczącym „etapu odpowiedzialności’, który ma trwać od 28 listopada do 27 grudnia, zapisano zakaz organizowania imprez i spotkań precyzując, że dozwolone będą jedynie te „do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie”. Zaznaczono, że limit osób nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

Podobny zapis widnieje w projekcie rozporządzenia, który ma obowiązywać w następnym etapie – czyli najwcześniej od 28 grudnia:

Do odwołania imprezy i spotkania okolicznościowe, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie, są dopuszczalne pod warunkiem udziału w nich nie więcej niż 5 osób, przy czym limit ten nie dotyczy imprez i spotkań organizowanych dla osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.”

To na razie projekty rozporządzeń, które będą konsultowane do dzisiaj (poniedziałek, 23 listopada).

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2022