Bochnia. Będzie rządowe wsparcie dla budowy ZOL-u? Senator Bernacki obiecuje pomoc

-

„Planowana przez Powiat Bocheński budowa przy ul. Karolina w Bochni Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego wraz z hospicjum ma otrzymać rządowe wsparcie. Taką deklarację złożył osobiście wiceminister nauki i senator z okręgu tarnowskiego Włodzimierz Bernacki podczas spotkania ze starostą bocheńskim Adamem Kortą” – poinformowały we wtorek służby prasowe starostwa w Bochni.

O pomyśle zaangażowania środków z budżetu centralnego do budowy tej bardzo potrzebnej inwestycji jako pierwszy poinformował Bochnianin.pl – pisaliśmy o tym TUTAJ.

Obecnie Oddział Opiekuńczo-Leczniczy znajduje się w budynku szpitala powiatowego i ma zaledwie 20 miejsc. Potrzeby są dużo większe. Powiat Bocheński planuje budowę nowego budynku dla ZOL-u i hospicjum stacjonarnego przy ul. Karolina dla blisko 100 pacjentów w tym 24 hospicyjnych.

Inwestycję będzie realizował szpital. Zabezpieczona jest działka, gotowy jest projekt techniczny, komplet uzgodnień i pozwoleń. Powiat Bocheński złożył wniosek o dofinansowanie tej inwestycji. Sytuację w służbie zdrowia komplikuje pandemia. Prognozy wskazują, że z dużą liczbą zachorowań na koronowirusa możemy mieć do czynienia nawet przez kilka lat. Regularnie zwiększana jest liczba łóżek w bocheńskim szpitalu dla pacjentów chorych na COVID-19. Niestety rezerwy się wyczerpują, a dalsze zwiększenia liczby łóżek musiałyby odbywać się kosztem innych pacjentów i oddziałów.

Dlatego starosta zaproponował, aby przyspieszyć planowaną budowę ZOL-u wraz z hospicjum. W nowym budynku powstałby tymczasowy oddział na cele hospitalizacji osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Docelowo opiekę znalazłoby tam nawet 150 pacjentów.

„Na taką propozycę pozytywnie odpowiedział wiceminister nauki i senator z okręgu tarnowskiego Włodzimierz Bernacki. Podczas spotkania ze starostą, w którym uczestniczył szef klubu PiS w Radzie Powiatu Paweł Leśniak, Włodzimierz Bernacki zadeklarował, że inicjatywa budowy ZOLu wraz hospicjum może liczyć na poparcie władz centralnych” – przekazano w komunikacie rozesłanym do mediów.

– To niezwykle ważna dla mieszkańców powiatu inwestycja, która powinna łączyć a nie dzielić. Niestety planowany koszt budowy to ponad 20 milionów złotych. Przekracza to możliwości finansowe samorządu powiatowego. Dziękuję panu ministrowi, że zadeklarował pomoc w pozyskaniu dofinansowania na poziomie rządowym. Sam ZOL i hospicjum będą miały ok 100 miejsc, ale po modyfikacjach dla pacjentów covidowych będzie można stworzyć nawet 150 miejsc – mówi starosta bocheński Adam Korta.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

październik, 2023