R e k l a m a

Separator osocza działa już w bocheńskim szpitalu

-

Do Szpitala Powiatowego w Bochni trafiło urządzenie do poboru osocza od ozdrowieńców po Covid-19. Takie osocze zawiera przeciwciała, które wspomagają leczenie ciężkich przypadków. Mieszkańcy Bocheńszczyzny, od najbliższego czwartku nie będą musieli jechać już do Krakowa, gdyż będą się mogli zgłosić do Rejonowego Punktu Krwiodawstwa w bocheńskiej lecznicy. Separator jest jednym z pięciu tego typu urządzeń, które na obecną chwilę działają na terenie Małopolski.

Cieszę się, że moje starania o pozyskanie do Bochni separatora do poboru osocza przyniosły efekt – mówi poseł Stanisław Bukowiec. – Według zapewnień dyrekcji Narodowego Centrum Krwi oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa podobne urządzenia trafią w najbliższym czasie do kilku kolejnych placówek terenowych. Dzięki temu ozdrowieńcy będą mogli w szybki i sprawny sposób oddać ten cenny lek, aby ratować zdrowie i życie chorych na koronawirusa. Wszyscy ozdrowieńcymieszkańcy powiatu bocheńskiego, brzeskiego, proszowickiego i wielickiego, którzy będą chcieli pomóc innym, będą mogli to zrobić w centrum krwiodawstwa mieszczącym się w bocheńskim szpitalu. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w pozyskanie separatora, szczególnie dyrektorowi krakowskiego RCKiK – Łukaszowi Gulińskiemu – dodaje parlamentarzysta.

Pobranie osocza przy użyciu separatora osoczowego polega na rozdzieleniu pobranej wstępnie krwi pełnej na część komórkową i osocze. Osocze trafia do pojemnika w separatorze, a reszta krwi wraca z powrotem do krwiobiegu dawcy. Urządzenie to w ciągu 40 minut potrafi przygotować 600 mililitrów osocza w trzech dawkach dla trzech pacjentów. Podczas gdy przy pobieraniu krwi pełnej od ozdrowieńca można uzyskać tylko jedną dawkę.

W ostatnim czasie, mogliśmy usłyszeć wiele apeli o pilne oddawanie osocza dla osób które ciężko przechodzą zakażenie. Dzięki temu, że separator trafił do naszego szpitala, możemy pomóc nie tylko szybciej ale również większej ilości potrzebujących. Warto zaznaczyć, że jeden pacjent może oddać osocze trzy razy, oczywiście z zachowaniem odpowiednich odstępów czasowych. Natomiast to osocze może pomóc aż 9 potrzebującym – wyjaśnia starosta Korta.

Rejonowy Punkt Krwiodawstwa znajduje się w Szpitalu Powiatowym w Bochni. Aby umówić się na oddanie osocza należy zadzwonić pod numer tel. 14 612 52 71, w godz. 07.15 – 11.30.

Dyrekcja Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie zachęca jednocześnie, nie tylko ozdrowieńców, ale także wszystkie osoby zdrowe, do oddawania pełnej krwi, która jest niezastąpionym lekiem ratującym życie!

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia