W Lipnicy zrealizowano ciekawą ekologiczną inicjatywę!

-


W Lipnicy Murowanej powstała pasieka składająca się z kilku uli, ponadto przeprowadzono warsztaty dla dzieci oraz nasadzono ponad 100 roślin miododajnych tak aby teren był atrakcyjny dla pszczół. Wszystko to w ramach projektu „Edukacyjne pasieki dla małych i dużych!”, który zrealizowało Stowarzyszenie Miłośników Aktywności z Gminy Lipnica Murowana przy wsparciu finansowym w ramach piątej edycji Konkursu „Małopolska Pszczoła 2020”.

Zmiany w użytkowaniu terenu, rosnąca powierzchnia miast i areałów upraw, gęsta zabudowa terenu, częste koszenie trawników i łąk, ogrody pozbawione kwitnących roślin – to tylko niektóre ze zmian niesprzyjających owadom. Pszczoły powiązane są z innymi gatunkami roślin i zwierząt skomplikowaną siecią zależności, dlatego też negatywne czynniki mogą odbić się nie tylko na ich populacji.

„Jednym z naszych działań statutowych są wszelkie inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. Poprzez przygotowanie pasieki edukacyjnej oraz praktyczną edukację zarówno dzieci jak i dorosłych w obszarze ekologii i ochrony zwierząt udało nam się zainteresować tym ważnym tematem dużą społeczność naszej gminy” – wylicza Prezes Stowarzyszenia Damian Polek.

Warsztaty dla dzieci

W połowie listopada Stowarzyszenie Miłośników Aktywności zorganizowało dwa warsztaty edukacyjne, których głównym celem było zapoznanie dzieci z istotną rolą owadów zapylających. Odbyły się one w Przedszkolu Samorządowym w Lipnicy Murowanej oraz w Żłobku Kubuś i Przyjaciele w Lipnicy Dolnej, a udział w nich wzięło ponad 50 osób. Główny nacisk kładziono na pokazaniu pracy pszczół pod kątem wytwarzania żywności dla ludzkości i ich istotnej roli dla samego środowiska. Dzieci wysłuchały ciekawych opowieści o pszczółkach; poznały niezbędny sprzęt znajdujący się w pasiece; przebierały się w specjalny strój który pozwala na bezpieczne poruszanie po pasiece, a także rysowały swoje wyjątkowe owady. Na koniec każdy uczestnik warsztatu otrzymał pamiątkowy medal oraz maleńki słoiczek pysznego miodziku. Niespodzianki te oprócz „podziękowania za udział” mają pełnić rolę promocji działań związanych z pszczołami bezpośrednio w domach samych uczestników. Dzieci były zachwycone, a jedna z nauczycielek lipnickiego przedszkola Beata Pajor tak podsumowuje warsztaty: „Intensywnie, twórczo, pomysłowo, słodko, z ruchem i niespodziankami”. Specjalnie dostosowywany zakres warsztatu sprawił, że nawet najmłodsi uczestnicy mogli w pełni skorzystać z tego co im zaoferowali organizatorzy.

Kwietne stołówki

Realizatorzy projektu przedstawiali również podstawowe i proste kroki, które może podjąć absolutnie każdy z nas, polegające na sadzeniu roślin obfitujących w pokarm – pyłek i nektar. „Kwietne stołówki” mogą powstawać w ogrodach przydomowych, na balkonach, w ogródkach działkowych, a także w przestrzeni publicznej – w parkach, na miejskich rabatach i klombach. Bardzo ważne jest również zapewnianie bazy lęgowej, np. pozostawianie dzikich zakątków w ogrodzie, czy przygotowanie domków dla owadów. Dlatego też istotną rolę pełni edukacja – zwiększanie świadomości i wiedzy wszystkich mieszkańców.

„Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”

źródłomat. prasowy

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

wrzesień, 2021

X