Bochnia. Senator Włodzimierz Bernacki: „Zrobimy wszystko, żeby ZOL powstał”

-

W listopadzie pisaliśmy o staraniach starosty bocheńskiego Adama Korty, aby pozyskać rządowe finansowe wsparcie budowy w Bochni zakładu opiekuńczo-leczniczego. Jest już obietnica pomocy ze strony senatora Włodzimierza Bernackiego, ale na razie nie ma gwarancji pozyskania pieniędzy. O ZOL-u mówiono w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Kopalni Soli Bochnia.

W połowie listopada informowaliśmy o apelu starosty bocheńskiego Adama Korty, który zwrócił się oficjalnym pismem do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o rządowe finansowe wsparcie budowy w Bochni zakładu opiekuńczo-leczniczego. Pomysł jest gotowy do realizacji (jest działka, projekt, a także niezbędne pozwolenia), ale brakuje środków (ok. 22 mln zł). Starosta zaproponował wsparcie realizacji tej inwestycji ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 (link do naszej publikacji TUTAJ).

Kopię pisma skierowanego do szefa rządu przesłano również do parlamentarzystów z naszego regionu – posła Stanisława Bukowca oraz senatora Włodzimierza Bernackiego. Ten drugi obiecał już pomoc. Padła deklaracja, że inicjatywa budowy ZOL-u wraz z hospicjum „może liczyć na poparcie władz centralnych”. O komunikacie będącym podsumowaniem spotkania starosty bocheńskiego Adama Korty, szefa klubu PiS w Radzie Powiatu Pawła Leśniaka i senatora Włodzimierza Bernackiego pisaliśmy TUTAJ.

Temat poruszono w poniedziałek podczas konferencji prasowej w nadszybiu szybu Campi Kopalni Soli Bochnia. Okazuje się, że na razie przytoczoną powyżej deklarację należy traktować jako obietnicę pomocy, ale nie ma jeszcze gwarancji pozyskania pieniędzy.

W żadnym momencie nie rozstrzyga się w ten sposób, abyśmy przyznawali środki samorządowcom, którzy w jakiś sposób związani są ze Zjednoczoną Prawicą. Po ostatnim moim spotkaniu ze starostą powiatu bocheńskiego pojawiły się jakieś takie dziwaczne komentarze. To co nas różni od polityków innych ugrupowań to jest to, że dyskutujemy z przedstawicielami wszystkich środowisk politycznych, ale również środowisk samorządowych. Dla nas w tej trudnej sytuacji kolor legitymacji partyjnej, czy kolor sztandaru partyjnego, jest zupełnie nieistotny zapewnił w poniedziałek podczas konferencji prasowej senator Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego.

Do sprawy odniósł się także radny powiatu bocheńskiego Mariusz Zając. – Wsparcie tej arcyważnej inwestycji jaką jest budowa Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Bochni jest niezwykle istotna, ponieważ jest to inwestycja, która ma dbać o zdrowie i życie mieszkańców Bochni i całego Powiatu Bocheńskiego, ale nie tylko. (…) Sam powiat nie udźwignie tak dużej inwestycji, która będzie kosztować ok. 20 mln zł – powiedział radny Mariusz Zając.

Na zdjęciu radny powiatu bocheńskiego Mariusz Zając.

Abyśmy mogli stanąć w tym momencie i powiedzieć „szukamy pieniędzy” to musiało się coś zacząć wcześniej. Mianowicie z inicjatywy radnych Prawa i Sprawiedliwości z poprzedniej kadencji w Powiecie Bocheńskim wyszła inicjatywa wybudowania Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Bochni. Wtedy ruszył temat znalezienia miejsca, pozwolenia na budowę, projektu i to wszystko zostało razem skonsolidowane w tej sposób, że dzisiaj mając środki finansowe możemy rozpocząć inwestycję. Dlatego dalsza część dobrej współpracy z parlamentarzystami PiS wcześniej i dzisiaj. Liczymy bardzo na znalezienie środków finansowych w tych jakże trudnych czasach na tą arcyważną inwestycjęmówił Mariusz Zając.

Dopytywany przez Bochnianin.pl Włodzimierz Bernacki poinformował o możliwych scenariuszach.

Przede wszystkim na razie czekamy na rozstrzygnięcia w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych. Gdyby się okazało, że środki stamtąd nie trafią do Bochni to wtedy rozpatrujemy kolejny wariant związany z tzw. rezerwą prezesa rady ministrów i będziemy (parlamentarzyści z tego terenu) robić wszystko, aby te środki pozyskać. Mamy przychylność przedstawicieli zarówno urzędu marszałkowskiego województwa małopolskiego, jak i wojewody małopolskiego – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl wiceminister Włodzimierz Bernacki.

Rozmowy trwają. Wyprzedzamy możliwe rozwiązania proponując kolejne warianty, gdyby ten pierwszy wariant się nie spełnił. Deklaracja ze strony naszego środowiska, nie tylko z mojej strony, ale też radnych powiatowych, jest jednoznaczna. Zrobimy wszystko – jako politycy Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy – żeby taki ZOL powstał. Tym bardziej, że ta idea pojawiła się dużo wcześniej, gdy Aleksander Rzepecki był przewodniczącym rady powiatu, a Jacek Pająk starostą bocheńskim. Mam nadzieję, że (ta idea) wreszcie się zrealizuje – dodał Włodzimierz Bernacki.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

styczeń, 2022

X