Nowa wirtualna wystawa w Muzeum: „Święta jak marzenie”

-

„Święta jak marzenie” – to tytuł najnowszej wirtualnej wystawy przygotowanej przez Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. – Mamy nadzieję, że w tym szczególnym okresie znajdziecie czas na smakowanie świątecznej tradycji oraz podniosłego, wzruszającego i radosnego nastroju świąt Bożego Narodzenia – zachęca dyrektor i pracownicy bocheńskiego muzeum.

Czy tytuł naszej najnowszej wystawy wirtualnej to tylko sentymentalne wspomnienie najpiękniejszego czasu, który kiedyś przeżyliśmy? Wyidealizowany obraz „raju utraconego”, odtwarzany rokrocznie, jako antidotum na to wszystko, co nas później spotkało? Obraz świąt wielkich śniegów i mrozów, bajecznych kuligów – nieodłącznej dekoracji tego szczególnego czasu? Intensywniej niż dziś pachnącej choinki, niezapomnianego smaku wigilijnych potraw, kolęd gromko śpiewanych podczas Pasterki w wypełnionym po brzegi kościele? Co w tym obrazie jest prawdziwe, co zaś złudzeniem? A może to po prostu tylko marzenie o świętach idealnych, którego nigdy nie uda się nam zrealizować? – zastanawiają się twórcy wystawy.

Te święta pod pewnymi względami będą zupełnie inne. Już słyszy się inaczej niż w poprzednich latach brzmiące życzenia. Być może niektórzy będą zmuszeni spędzić czas świąteczny wbrew pielęgnowanej tradycji rodzinnej oraz swoim oczekiwaniom. Na pewno, z powodu obostrzeń sanitarnych, wielu zostanie w domu i może znajdzie nieco czasu na świąteczną refleksję… o samych świętach?

W tym celu, razem z najlepszymi życzeniami zdrowia i wszelkiej pomyślności, dyrektor i pracownicy Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni ofiarują pod choinkę prezent do przeglądania w dowolnej chwili i wyrywkowo. – Zarówno dla estetycznej przyjemności, refleksji nad naturą tego specyficznego, bardzo zmitologizowanego w społecznej wyobraźni czasu, jak i wspominania, rozważania sensu i symboliki świątecznych zwyczajów, sprawdzania trafności ludowych porzekadeł. Bo święta to przecież niezwykły konglomerat piękna, prostoty i wzniosłości, emocji, intensywnych wrażeń i przez lata utrzymujących się sentymentów – zauważa Jan Flasza, dyrektor Muzeum w Bochni.

Wystawa wirtualna „Święta jak marzenie” to prezent na miarę dzisiejszych czasów, bo tylko taki w warunkach obostrzeń sanitarnych mogą dziś dać muzealnicy. Obejmuje ona około 250 ilustracji, za pomocą których twórcy wystawy starają się budować wielowątkową opowieść świąteczną, w znacznej mierze odnoszącą się do realiów lokalnych: – O świętach opowiadamy za pomocą zbiorów bocheńskiego muzeum, choć sporadycznie wykorzystaliśmy także prywatne. Emocjonalne konteksty zbudowane zostały przez współczesne fotografie, teksty kolęd, cytaty z literatury oraz przysłowia osadzające wątki świąteczne w szerszej perspektywie naszej historii i tradycji.

Wystawę podzielono na dwie części. Pierwsza z nich (zdecydowanie skromniejsza) opowiada o adwentowym oczekiwaniu, o pełnych krzątaniny przygotowaniach przedświątecznych i świętym Mikołaju (link TUTAJ). Drugi zestaw obejmuje czas od Wigilii do święta Matki Bożej Gromnicznej (Boże Narodzenie, Szopka betlejemska, Święta Rodzina, Nowy Rok bieży, Czas jasełek i kolędowania, Pokłon Trzech Króli, Matka Boża Gromniczna) – link TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

marzec, 2023