R e k l a m a

Bombki choinkowe na 400-lecie parafii w Nowym Wiśniczu – ZDJĘCIA

-

W kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Wiśniczu można oglądać bombki choinkowe przygotowane przez uczestników konkursu „Wiśnicz moja mała Ojczyzna. 400-lecie parafii w Nowym Wiśniczu”. Artystyczną rywalizację zorganizowała Galeria „Stara Dzwonnica” działająca przy tej parafii.

Konkurs adresowany był do dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz młodzieży i dorosłych.

Pomysł na malowanie bombek choinkowych z motywami zabytków Wiśnicza zrodził się w 2002 roku z inicjatywy Renaty Jonak i Ryszarda Golińskiego. Początkowo w konkursie brali udział uczniowie Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. Młodzi artyści malowali na bombkach choinkowych fragmenty architektury Wiśnicza, legendy oraz motywy patriotyczne. Dla artysty malarza Ryszarda Golińskiego temat wydał się wdzięczny, gdyż nawiązywał do dawnej tradycji, kiedy to choinkę przystrajało się ozdobami wykonanymi własnoręcznie. Tworzyła się przy tym ciepła, niepowtarzalna atmosfera.

W czasie kolejnych lat do uczestnictwa w konkursie zaproszono przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, a także osoby dorosłe. Powstała także kategoria – bombka rodzinna. W tym roku, po kilkuletniej przerwie, postanowiono powrócić do tradycji malowania bombek choinkowych, ze względu na jubileusz 400-lecia powstania parafii w Nowym Wiśniczu.

Konkurs pomimo trudności związanych z pandemią cieszył się dużym zainteresowaniem. Powstał film instruktażowy z udziałem Ryszarda Golińskiego, który zwrócił uwagę na kompozycję malowania na powierzchni kulistej oraz na rodzaje farb, które należy zastosować malując bombki choinkowe.

Regulamin konkursu zezwalał także na zastosowanie dowolnych technik zdobniczych. Na konkurs wpłynęło 91 prac. Tematyka związana z jubileuszem parafii jest dominującą, na wielu bańkach widnieje herb Nowego Wiśnicza, postać założyciela miasta Stanisława Lubomirskiego a także fundatora kościoła w Nowym Wiśniczu, zamek w Wiśniczu, ratusz oraz nieistniejący już Kościół Klasztorny. Pojawiła się również bombka niekonwencjonalna, wykonana z metalowych przedmiotów z recyklingu.

Oprócz konkursowych bombek w kościele parafialnym w Nowym Wiśniczu zaprezentowano ruchomą szopkę autorstwa Zbigniewa Wójcickiego. Nad jej powstaniem artysta pracował przez wiele lat. Początkowo szopka była eksponowana w kaplicy kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu, po zakupieniu jej przez Muzeum Ziemi Wiśnickiej w 2006 roku, szopkę przeniesiono do budynku Muzeum przy ul. Zamkowej 13.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc