Czy szpital w Bochni zmieni właściciela? Rząd planuje reformę, samorządowcy zaniepokojeni

-

Rząd planuje restrukturyzację systemu ochrony zdrowia – potwierdził to w piątek na antenie TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski. Samorządowcy są zaniepokojeni: – Czy Szpital Powiatowy im. Bł. Marty Wieckiej w Bochni będzie dalej powiatowy??? – pyta dramatycznie na Facebooku wicestarosta Ryszard Drożdżak.

Już kilka dni wcześniej, 5 stycznia, sprawę sygnalizował na Twitterze Rafał Rudka, członek zarządu powiatu bocheńskiego:

– 23 grudnia minister zdrowia wydał zarządzenie ws. utworzenia Zespołu ds.przygotowania rozwiązań legislacyjnych dot. restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne. Co się za tym kryje? Pomysł na zabranie powiatom szpitali i przekazanie ich… samorządom województwa. Osobiście uważam to za skandal. Argumenty mogę mnożyć – napisał samorządowiec, wywołując dłuższą dyskusję.

Minister zdrowia: „Pracujemy nad taką koncepcją”

Wczoraj tę wersję potwierdził w wywiadzie na antenie TVN24 Adam Niedzielski:

– Tak, rzeczywiście pracujemy nad taką koncepcją. Oznaczałaby ona przejęcie własności nad szpitalami przez m.in. skarb państwa, chociaż jest kilka opcji, które są również analizowane, ale to jest pomysł najpoważniejszy – przyznał minister zdrowia i zaznaczył: – Myślę że pandemia bardzo dużo nas nauczyła, a szczególnie dała dużo doświadczeń i widać, że to rozproszone zarządzanie, rozproszenie zasobów, właścicieli, powoduje bałagan organizacyjny…

screen TVN24

Prowadzący rozmowę Krzysztof Skórzyński dopytywał „czy samorządowcy mają się spodziewać nacjonalizacji szpitali, odebrania samorządom nadzoru nad szpitalami? wszystkimi szpitalami, czy tylko niektórymi?”.

– Jeżeli mówimy o szpitalach powiatowych to rzeczywiście te szpitale powiatowe są rozważane jako te, które w pierwszej kolejności powinny być poddane takim właśnie zmianom jeśli chodzi o zasady, czy o zakres właścicielstwa. Ale ja tutaj też muszę się zastrzec, że to jest jedna z opcji i opcja, która ja w tej chwili uznaję za najbardziej prawdopodobną – zaznaczył Adam Niedzielski.

– Z mojego punktu widzenia jest olbrzymia potrzeba zmiany w tym zakresie, bo to jest jeden z „meta problemów” (jak to się nieładnie mówi w służbie zdrowia), to rozproszenie zasobów, ten brak koordynacji… Szpitale obok siebie konkurują swoją ofertą, a nie współpracują, nie dzielą się zakresami usług i to prowadzi naprawdę do dużego bałaganu organizacyjnego wyjaśniał szef resortu zdrowia.

Co z budową ZOL-u?

Powiat Bocheński wraz z podlegającym mu szpitalem przygotowuje się właśnie do dużej, wartej ponad 20 mln zł inwestycji polegającej na budowie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (więcej o tym TUTAJ).

Wygląda na to, że zapowiadana reforma także i tu będzie miała swoje konsekwencje:

Zobacz też: Bochnia. Nacjonalizacja szpitali? Starosta o zagrożeniach i obawach związanych z pomysłami rządu

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

listopad, 2021

X