Bochnia. Pożar przy ul. Krakowskie Przedmieście. Paliła się sadza w kominie

-

W poniedziałkowy wieczór dwa zastępy straży pożarnej gasiły pożar w domu jednorodzinnym przy ul. Krakowskie Przedmieście w Bochni. W kominie zapaliła się sadza. Nikomu nic się nie stało, ale strażacy przypominają o obowiązkach dotyczących czyszczenia i przeglądów przewodów kominowych.

Zgłoszenie o pożarze strażacy odebrali w poniedziałek 18 stycznia o godz. 20:20.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że paliła się sadza w przewodzie kominowym. Nasze działania polegały na wygarnięciu paliwa z pieca, a następnie ugaszeniu pożaru za pomocą gaśnicy proszkowej. Po stłumieniu płomieni przystąpiono do usuwania sadzy z komina. Poza tym pouczono właściciela o naprawie ewentualnej usterki i kontroli przez kominiarza przed kolejnym użytkowaniem systemu ogrzewania – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl mł. bryg. Paweł Matyasik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni.

Prawdopodobną przyczyną zdarzenia był niedoczyszczony z sadzy komin – dodał Paweł Matyasik.

Przy okazji strażacy zwracają uwagę na obowiązki właścicieli domów jednorodzinnych dotyczące czyszczenia i przeglądu przewodów kominowych, które wynikają z ustawy prawo budowlane i rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji ws. ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Ustawa nakłada obowiązek na właścicieli budynków nie tylko użyteczności publicznej, produkcyjnych, magazynowych, ale również w budownictwie mieszkalnym jednorodzinnym w zakresie utrzymania we właściwym stanie przewodów kominowych: dymowych i spalinowych w zależności od rodzaju paliwa zastosowanego do ogrzewania tych budynków. Przewody spalinowe dotyczą budynków ogrzewanych gazem, a przewody dymowe budynków ogrzewanych paliwami stałymi (węglem, drewnem) – powiedział mł. bryg. Witold Sajak z Komendy Powiatowej PSP w Bochni.

Zgodnie z przepisami właściciele budynków jednorodzinnym są zobowiązani do usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych raz na kwartał, natomiast z przewodów spalinowych raz na pół roku. Taką czynność można zlecić lub wykonać samodzielnie.

Poza tym prawo budowlane zobowiązuje właścicieli budynków do przeprowadzania przeglądu takiej instalacji co najmniej raz w roku. Taki przegląd musi wykonać osoba mająca odpowiednie uprawnienia np. kominiarz lub budowlaniec, a potwierdzeniem przeglądu jest protokół. Przy okazji przeglądu można oczywiście wykonywać czynności konserwacyjne – dodał Witold Sajak.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

maj, 2021

23,969FaniLubię
900ObserwującyObserwuj
1,190SubskrybującySubskrybuj
X