Bochnia-Brzesko. 1,7 tys. szczepień, kilka przypadków NOP, 2 osoby hospitalizowane

-

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w naszym regionie 30 grudnia ub. roku. Jak dotąd w powiecie bocheńskim i brzeskim wykonano w sumie 1778 szczepień. W zaledwie 5 przypadkach odnotowano NOP, czyli niepożądane odczyny poszczepienne.

Sytuacja w Polsce

Według danych przekazanych dziś (piątek, 22 stycznia) liczba wykonanych w Polsce szczepień to 645 tysięcy.

Od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 283 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 231 miały charakter łagodny – czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

Powiat bocheński i brzeski

W powiatach bocheńskim i brzeskim wykonano już w sumie 1778 szczepień (odpowiednio: 713 i 1065). Zaczęto już podawać drugie dawki (14 i 81).

W obu powiatach odnotowano 5 przypadków NOP – wszystkie dotyczyły osób szczepionych w powiecie brzeskim. Trzy z tych przypadków miały charakter łagodny (ból mięśni, ogólne osłabienie, podwyższona temperatura, w jednym przypadku powiększony węzeł chłonny pachowy) i nie wymagały hospitalizacji.

W dwóch przypadkach osoby z NOP poddano hospitalizacji (kobieta – drętwienie, mrowienie, osłabienie po lewej stronie twarzy i lewej kończyny górnej oraz mężczyzna – udar mózgu).


NOP – co to jest?

Zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki – to oficjalna definicja niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). To niepożądany efekt – pogorszenie stanu zdrowia (często chwilowe i łagodne), który wystąpi w określonym czasie wskutek szczepienia.

Jak rozpoznać NOP?

Niepożądane odczyny poszczepienne mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Najczęściej spotykamy się z łagodnymi przypadkami. Co to oznacza w praktyce? Pacjenci po podaniu szczepionki mają podwyższoną temperaturę, a miejsce ukłucia można rozpoznać po zaczerwienieniu. Te objawy znikają same po krótkim czasie.

Inne objawy NOP to wysypka, kaszel, biegunka czy dreszcze. To lekarz określa, czy dany symptom, odnotowany po podaniu szczepionki, jest niepożądanym odczynem poszczepiennym.

W Polsce NOP-y odnotowywane są średnio raz na 10 000 przypadków. Ryzyko wystąpienia niebezpiecznej reakcji anafilaktycznej (to silna reakcja po kontakcie z substancją uczulającą) występuje raz na 1 000 000 przypadków. Jest znacznie rzadsze niż ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań czy zagrożenia życia przy niektórych chorobach zakaźnych.

NOP a szczepienie przeciwko COVID-19

Każda osoba po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 pozostaje na obserwacji w punkcie szczepień. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek, niepokojącego objawu, potrzebujący mogą otrzymać szybką i profesjonalną pomoc.

Bezpieczeństwo jest kluczowym kryterium, decydującym o dostępie do powszechności szczepień. W proces tworzenia szczepionki przeciwko COVID-19 zaangażowali się naukowcy z całego świata. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionek w krajach Unii Europejskiej wydaje niezależna Europejska Agencja Leków, po przeprowadzeniu wnikliwej weryfikacji tych produktów.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

marzec, 2021

23,740FaniLubię
900ObserwującyObserwuj
1,150SubskrybującySubskrybuj
X