R e k l a m a

120 tys. zł na samochód, który będzie woził mieszkańców Bochni na szczepienia przeciw COVID-19?

-

680 tys. zł na remont południowego skrzydła bocheńskiego magistratu, 200 tys. zł na samochód dla OSP Kolanów i 120 tys. zł na samochód przeznaczony do transportu mieszkańców do punktu szczepień przeciw COVID-19 – to pomysły na zagospodarowanie 1 mln zł, które Bochnia wygrała w konkursie „Najbardziej odporna gmina”.

Na najbliższą sesję Rady Miasta Bochnia urzędnicy przygotowali projekt uchwały zmieniający tegoroczny budżet miasta. Podczas czwartkowego posiedzenia komisji rozwoju gospodarczego, budżetu i finansów o proponowanych zmianach w budżecie mówiła skarbnik miasta Ewa Dudek.

Przewodniczący rady: „To kreatywna księgowość”

Zmiany są dość duże, bo obejmują zwiększenie dochodów o ponad 2 mln zł i wydatków o ponad 5 mln zł. To m.in. 2,75 mln zł na budowę mostu na potoku Babica na ul. Parkowej (miasto otrzymało 1,9 mln zł dotacji z Polskiego Ładu), 1 mln zł na trzy zadania w ramach „działań przeciw COVID-19” (szczegóły poniżej) i ok. 1 mln zł dla jednostek organizacyjnych na pokrycie kosztów utrzymania stanowisk pracy i wzrostów cen energii.

Mamy do czynienia z kreatywną księgowością. To co państwo robicie z tym budżetem to kreatywna księgowość – skomentował radny Bogdan Kosturkiewicz, przewodniczący Rady Miasta Bochnia.

Trzy zadania za wygraną w konkursie

Projekt uchwały daje odpowiedź na pytanie: „Na co Bochnia wyda 1 mln zł z konkursu ‘Najbardziej odporna gmina’?” (Bochnia wygrała w regionie tarnowskim z wynikiem 53,6 proc. zaszczepionych – pisaliśmy o tym TUTAJ). Urzędnicy zaproponowali następujące rzeczy:

  • przystosowanie pomieszczeń w południowym skrzydle budynku Urzędu Miasta do obsługi stron umożliwiające zachowanie dystansu społecznego celem zmniejszenia ryzyka zakażeń COVID-19 – 680 tys. zł;
  • dofinansowanie zakupu lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Kolanów – 200 tys. zł;
  • zakup samochodu użytkowego z przeznaczeniem do transportu mieszkańców gminy do punktu szczepień przeciw COVID-19 – 120 tys. zł.

Remont dawnej siedziby BZUK-u

O 680 tys. zł na remont południowego skrzydła magistratu zapytał radny Jan Balicki.

Chodzi o remont tej części skrzydła, która jest po BZUK-u. Bocheńskie Zakłady Usług Komunalnych wyprowadziły się z tej części budynku, który zajmowały i to jest remont tego całego skrzydła – odpowiedziała skarbnik Ewa Dudek.

Jan Balicki dopytywał, czy ten remont jest pilny.

To są środki, które pochodzą z nagrody za „Najbardziej odporną gminę”. Te środki muszą być przeznaczone tylko i wyłącznie na zadania związane z przeciwdziałaniem COVID-19. To nie są środki, które mogą być przeznaczone na dowolny cel – wyjaśniła Ewa Dudek. – Środki musimy wykorzystać do końca roku – dodała.

Więcej pytań w tym temacie nie było. Komisja finansów poparła projekt uchwały zmieniającej tegoroczną uchwałę budżetową. Troje radnych zagłosowało „za”: Krzysztof Sroka, Kinga Przyborowska i Edward Dźwigaj. Jan Balicki się wstrzymał od głosu, a Bogdan Kosturkiewicz nie głosował, stwierdzając, że ma „za mało danych”.

Głosowanie w sprawie zmian w budżecie odbędzie się na sesji Rady Miasta Bochnia zaplanowanej na 31 marca.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc