To nie są żarty. „Ekstremalne warunki zimowe”

-

Ze względu na intensywne opady śniegu oraz marznącego deszczu poniedziałkowy poranek może być bardzo trudny, zwłaszcza dla kierowców zmuszonych do korzystania z dróg lokalnych. Jeśli to możliwe, lepiej nie planować podróży na poniedziałkowe przedpołudnie, a konieczne zakupy zrobić jeszcze dziś.

Jak już informowaliśmy IMGW wydał pomarańczowy alert (ostrzeżenie 2. stopnia) przed opadami śniegu, które w naszym regionie (m.in. powiatach bocheńskim i brzeskim) powodować będą przyrost pokrywy śnieżnej od 20 cm do 30 cm. Dodatkowo obowiązuje żółty alert (ostrzeżenie 1. stopnia) przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi (wiatr od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 60 km/h).

Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk oszacowano na 80%.

Serwis meteoprognoza.pl alarmuje: – Prognozy wskazują, że w Polsce południowej wystąpią ekstremalne warunki pogodowe zbliżone do zimy 1978/1979. W związku z tym ważne, aby do tej sytuacji przygotować się wcześniej. Portal zwraca uwagę, że opad śniegu będzie na silnie wychłodzone podłoże przy temperaturach rzędu minus 10°C. – Będzie to opad z frontu ciepłego, czyli będzie to śnieg mokry, który natychmiast będzie zamarzał. Dodatkowo wiejący silny wiatr będzie tworzył zaspy.

W kolejnych dniach będzie utrzymywać się ujemna temperatura, dlatego śnieg szybko nie zniknie.

Takie warunki atmosferyczne mogą powodować brak przejezdności wielu dróg lokalnych. – Trzeba pamiętać, że często 20 cm śniegu już uniemożliwia jazdę samochodem. Opady śniegu, silny wiatr i mróz uniemożliwią skuteczne odśnieżanie – zwraca uwagę meteoprognoza.pl. Portal radzi, aby na wszelki wypadek nie planować podróży w niedzielę i poniedziałek do południa.

Jeśli będziecie mieć informacje, zdjęcia lub filmy dokumentujące sytuację zimową na drogach lub w Waszej okolicy, prosimy o przesyłanie ich na adres [email protected], nasz profil na Facebooku lub przez WhatsApp na numer 694 393 841. Wspólnie będziemy monitorować rozwój wydarzeń.

Śledź pogodę na bochnianin.pl/pogoda/

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

styczeń, 2022

X