R e k l a m a

List Burmistrza z okazji 768. rocznicy Lokacji Miasta Bochnia

Szanowni Państwo,

27 lutego 2021 roku mija 768. rocznica Lokacji Miasta Bochnia. 

Moje tradycyjne wystąpienie z okazji święta lokacji miasta poświęcone było zazwyczaj temu, co najważniejszego działo się w ubiegłym roku w Bochni, w Polsce i na świecie, ale dzisiejszy czas wymaga od nas skupienia się na fundamentalnym celu, na walce z pandemią. To jest teraz priorytetowa sprawa i temu musimy poświęcić największą uwagę. 

Ostatni rok to nie był dla nas dobry czas. Na wiosnę 2020 roku uderzyła w nas wiadomość o grożącym całemu światu wirusie, ogłoszono pandemię i wprowadzono cały szereg obostrzeń, wymagających od nas wielu wyrzeczeń i powodujących wyłączeniu z działalności wielu firm, a nawet całych branż. Pomimo wsparcia ze strony Rządu, a po części i miasta Bochnia, powstały bardzo silne zawirowania ekonomiczne. 

Zagrożone wzrostem bezrobocia i zapaścią gospodarczą państwo, złapało lekki oddech podczas okresu letnio-jesiennego, jednak pod koniec roku wirus COVID-19 uderzył o wiele mocniej niż na wiosnę i znów rozpoczął się trudny okres twardych obostrzeń i zamykanie wielu firm.
Wszyscy odczuwamy także psychiczne uciążliwości związane z różnego rodzaju zakazami, które nie pozwalają nam tak, jak wcześniej funkcjonować i stoją na przeszkodzie normalnego, swobodnego życia.

Pomimo o wiele niższych wpływów do budżetu miasta, jako Gmina Miasta Bochnia prowadziliśmy i będziemy prowadzić zarówno działalność inwestycyjną, jak i obsługę mieszkańców. Epidemia wymusiła wprowadzenie wielu ograniczeń skutkujących zmianami w funkcjonowaniu Urzędu Miasta. Staramy się, aby te utrudnienia były dla Państwa jak najmniej odczuwalne i jak najmniej dolegliwe. Także wspólnie z Radą Miasta czynimy wysiłki, by tak dysponować posiadanymi środkami finansowymi, aby najważniejsze dla Państwa i dla miasta inwestycje były wykonywane. 

Wszyscy mamy nadzieję, że obecne restrykcje, ale też prowadzone szczepienia, odmienią wkrótce ten trudny czas i będziemy mogli w końcu zacząć żyć pełnią życia. 

Chciałbym w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować pracownikom opieki medycznej za ich wielki trud, a w szczególności lekarzom, ratownikom i pielęgniarkom bezpośrednio walczącym o życie chorych na COVID. Dziękuję wszystkim służbom za udźwignięcie dodatkowego ciężaru obowiązków, nauczycielom za sprawne prowadzenie zdalnego nauczania i wszystkim, dosłownie wszystkim obywatelom miasta Bochnia, którzy z tak dużym zrozumieniem i pokorą, potrafią odpowiedzialnie unieść wszelkie ciężary, jakie musimy dźwigać na skutek epidemii. 

Z okazji 768. rocznicy Lokacji Miasta Bochnia życzę Państwu jak najszybszego powrotu do normalnego, swobodnego życia, samych sukcesów i odrobienia wszystkich strat, jakich doznaliście, a tym którzy utracili zatrudnienie, powrotu do pracy. Przez 768 lat Bochnia przechodziła przeróżne koleje losu, ale zawsze wychodziliśmy zwycięsko z najtrudniejszych nawet przeciwności. 

Życzę Państwu jak najwięcej pogodnych, jasnych chwil, aby obecna, trudna dla nas wszystkich pora odeszła w niepamięć, a jeśli już będzie powracała, to tylko w luźnych rozmowach, w rodzinnym – koleżeńskim gronie, jako wspomnienie o tym, jak poprzez swoją odpowiedzialność wygraliśmy walkę z przeciwnościami.

Stefan Kolawiński

Burmistrz Miasta Bochnia

Najnowsze materiały Partnerów