R e k l a m a

Wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Małopolsce. Wojewoda: Trzymamy rękę na pulsie

-

Na początku lutego największa dzienna liczba przypadków potwierdzonych zakażeń koronawirusem w woj. małopolskim wyniosła 355. W ostatnim tygodniu miesiąca znacząco wzrosła – kilka dni temu były to 718, a następnie 752 przypadki. Nie są to jeszcze takie dane, z jakimi mieliśmy do czynienia w listopadzie, kiedy to liczba pozytywnych wyników testów na koronawirusa w Małopolsce oscylowała wokół 2000 (20 listopada wyniosła 2045), ale wojewoda Łukasz Kmita zapewnia: – Z uwagą te dane obserwujemy. Jesteśmy gotowi do ewentualnego poszerzania bazy łóżek dla pacjentów z COVID-19.

W ostatnich dniach obserwujemy pogarszającą się sytuację epidemiczną na terenie województwa małopolskiego, a tym samym wzrost liczby pacjentów hospitalizowanych. Na szczęście nie jest to wzrost lawinowy. Przykładowo 24 listopada zajętych przez pacjentów z COVID-19 było 1811 łóżek, 24 stycznia – 868, a w minioną sobotę 27 lutego – 962.

– Na bieżąco przyglądamy się sytuacji epidemicznej i będziemy dostosowywać do niej dalsze działania dotyczące bazy łóżek covidowych w Małopolsce. Jestem w stałym kontakcie z dyrektorami szpitali oraz Inspekcją Sanitarną. Trzymamy rękę na pulsie – mówił w piątek wojewoda. – Chcę przy tym zaznaczyć, że jesienią wraz z dyrektorami szpitali i Narodowym Funduszem Zdrowia wspólnym wysiłkiem wypracowaliśmy elastyczny scenariusz rozbudowywania bazy łóżek covidowych, do którego w każdej chwili możemy wrócić.

Jesienią maksymalnie dla pacjentów COVID-19 w Małopolsce przygotowanych było ponad 4 tys. łóżek (wg wydanych decyzji – 20.11.: 4082), co stanowiło 35% całego zasobu. Liczba łóżek covidowych – wg ostatnich danych – wynosi w Małopolsce 1852.

„Odmrożonych” zostało zatem ponad 50% łóżek covidowych. Łukasz Kmita wyjaśnił, że „takie działania mogliśmy podjąć, gdyż pozwalała na to sytuacja epidemiczna”. Jednocześnie poinformował, że dotychczasowe ustalenia z dyrektorami małopolskich szpitali dotyczące „odmrażania” łóżek covidowych opierały się na deklaracji szpitali, że w razie potrzeby łóżka te z powrotem zostaną przygotowane.

– Jeśli zatem potrzeby w zakresie hospitalizacji pacjentów COVID-19 będą wzrastać, w uzgodnieniu z NFZ i oczywiście szpitalami – wydamy kolejne decyzje zwiększające liczbę łóżek covidowych – zapewnia wojewoda Kmita. W najbliższym czasie planowane są wideokonferencje z dyrektorami małopolskich szpitali dotyczące tego tematu.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia