Bochnia. Radny Jerzy Lysy pyta o koszty utrzymania Parku Uzbornia

-


Jak informowaliśmy w Bochnianin.pl, od stycznia Parkiem Rodzinnym Uzbornia administruje BZUK (wcześniej ten teren był pod zarządem Miejskiego Domu Kultury). Podczas sesji rady miasta kilka dni temu radny Jerzy Lysy, nawiązując do tej publikacji, pytał burmistrza o koszty usługi.

W artykule z 9 lutego (czytaj TUTAJ) poinformowaliśmy o zmianie zarządcy Parku Rodzinnego Uzbornia. Dotąd za utrzymanie parku odpowiadał Miejski Dom Kultury. Nie robił tego własnymi siłami – wyłonionemu w przetargu wykonawcy MDK płacił za realizowane prace (m.in. pielęgnację zieleni oraz letnie i zimowe utrzymanie czystości na terenie parku wraz z konserwacją znajdujących się tam obiektów i urządzeń) ok. 207 tys. zł rocznie. Jednocześnie poinformowaliśmy, że obecne porozumienie z BZUK, zawarte do końca roku, opiewa na 320 tys. zł.

Właśnie o te kwoty zapytał na sesji rady miasta Jerzy Lysy: – Jak to jest możliwe, żeby spółka lokalna, powołana do obsługi kwestii komunalnych, a utrzymanie lasku jest typową kwestią komunalną, robiła te usługi drożej, niż robiła to firma zewnętrzna dotychczas wynajmowana przez MDK?

Burmistrz Stefan Kolawiński stwierdził, że nie zna publikacji prasowej, na którą powołuje się radny oraz nie wie skąd wzięła się kwota 200 tys. zł, więc „nie będzie się do tego odnosił”, natomiast poinformował krótko: – MDK otrzymywał 300 tys. zł na utrzymanie lasku Uzbornia, natomiast w tej chwili z przyczyn naturalnych ta kwota została powiększona o 20 tys. zł.

Było 300 tys. zł dla MDK…

Jak wyjaśnia w rozmowie z Bochnianin.pl dyrektor MDK Anna Kocot-Maciuszek, placówka rzeczywiście otrzymywała dotąd z budżetu miasta kwotę 300 tys. zł rocznie jako dotację na utrzymanie Parku Uzbornia. Te pieniądze przeznaczone były nie tylko na opłacenie prac porządkowych i konserwacyjnych wykonywanych przez wynajętą firmę (co pochłaniało wspomniane ok. 207 tys. zł rocznie), ale także na regulowanie rachunków za prąd, wodę, ścieki, obowiązkowe przeglądy, czy ubezpieczenie obiektów znajdujących się w Parku.

W rekordowym roku 2019 Miejski Dom Kultury w sumie wydał na Uzbornię nawet więcej, bo 330 tys. zł. Czy to oznacza, że musiał dołożyć do dotacji jeszcze z własnego budżetu? Nie do końca – bo do kasy placówki wpływały wtedy pieniądze z wynajmu lokalu gastronomicznego przy wieży widokowej (37 tys. zł rocznie).

…będzie 320 tys. zł dla BZUK

Teraz wiele z tych zadań zostało przerzuconych na BZUK, który oprócz prac porządkowych i utrzymania zieleni, będzie płacił m.in. za konieczne przeglądy budowlane (ale np. za rachunki za prąd, czy ubezpieczenie – już nie). BZUK nie dostanie też wpływów z czynszu za wynajem wspomnianego lokalu, bo środki mają wpływać do budżetu miasta (według nowej umowy stawka jest kilkukrotnie wyższa – to aż 152 tys. zł rocznie + vat).

Podsumowanie

  1. Do tej pory z budżetu miasta przeznaczano 300 tys. zł rocznie dla MDK na utrzymanie Parku Uzbornia.
  2. Zysk z wynajmu lokalu znajdującego się w Parku Uzbornia (37 tys. zł rocznie) trafiał do kasy MDK.
  3. W tym roku z miejskiego budżetu zostanie wydane 320 tys. zł na utrzymanie Parku (tym razem pieniądze trafią do BZUK)
  4. Zyski z wynajmu lokalu trafiać będą do kasy miasta (186 tys. zł brutto).

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

maj, 2021

23,940FaniLubię
900ObserwującyObserwuj
1,190SubskrybującySubskrybuj
X