Wicepremier Gowin w Bochni o budowie mieszkań dla młodych

-


Przedstawiciele 13 gmin z Małopolski podpisali dziś w Bochni porozumienie o partnerstwie z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Powołana w ten sposób spółka (SIM) dzięki wsparciu finansowemu z Banku Gospodarstwa Krajowego ma wybudować w tych gminach łącznie ok. 900 mieszkań dostępnych na preferencyjnych warunkach przede wszystkim dla osób młodych.

Gminy do spółki mają wnieść aportem działki pod budowę bloków, a także 3 mln zł, które otrzymają z budżetu państwa.

Brakuje mieszkań

– Jednym z podstawowych problemów dzisiejszej Polski jest brak mieszkań, zwłaszcza dla ludzi młodych. Około 45% Polaków w wieku 25-34 lat ciągle mieszka z rodzicami wskazywał obecny podczas wydarzenia odbywającego się w kinie REGIS wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin.

– Brak mieszkań jest podstawową przyczyną kryzysu demograficznego. Polskie państwo próbowało na różne sposoby rozwiązywać ten problem przez ostatnie 30 lat i jak dotąd żaden z tych sposobów nie przyniósł zauważalnych, znaczących, przełomowych efektów – ciągnął Jarosław Gowin. – Owszem, budownictwo mieszkaniowe rozwija się bardzo dobrze – w ubiegłym roku oddaliśmy ponad 220 tys. mieszkań, to jest najwięcej od roku 1979 – ale te przedsięwzięcia mają charakter komercyjny. I za to polskim przedsiębiorcom, polskim inwestorom, chylę czoła, że tak wiele mieszkań powstaje. Ale ciągle mieszkań jest za mało.

Jarosław Gowin przywołał też szacunki, wedle których w Polsce brakuje ok. 2 mln mieszkań. – Wierzę, że dzięki SIM duża część tych zaległości zostanie nadrobiona.

…zwłaszcza dla młodych rodzin

Wicepremier zwrócił uwagę, że „mieszkań brakuje zwłaszcza dla bardzo ważnej grupy społecznej – dla młodych rodzin, ludzi pracujących, ludzi wychowujących dzieci, ludzi których stać na opłatę czynszu, ale już nie stać na kredyt mieszkaniowy”. – I to właśnie z myślą przede wszystkim o tej grupie powstaje projekt Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych – podkreślił.

– Mają powstawać mieszkania, które będą trafiały do młodej, polskiej klasy średniej. Do tych ludzi, od których zależy przyszłość Polski. Ale zależy też przyszłość reprezentowanych tutaj na tej sali gmin. Bo brak mieszkań, bardzo często wypycha tych młodych, aktywnych, dynamicznych ludzi z dala od swojej małej ojczyzny ku wielkim metropoliom. W efekcie pogłębia się dysproporcja pomiędzy rozwojem Polski metropolitalnej i Polski powiatowo- gminnej. Naszemu rządowi i mnie osobiście bardzo zależy, żeby ten rozwój Polski miał charakter zrównoważony – zaznaczył Jarosław Gowin.

Podkreślił też, że SIM to tylko jeden z elementów, które „mają ułatwić dostęp młodego pokolenia Polaków do mieszkań możliwie przystępnych dla ich portfeli, wybudowanych w wysokim standardzie i – co bardzo ważne – z drogą dojścia do własności”.

„Nie róbmy polityki, budujmy bloki”

Na ten ostatni wątek zwracała uwagę również Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii: – Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa buduje mieszkania o tzw. umiarkowanym czynszu. Są to mieszkania na wynajem, z przystępnym czynszem, na który stać większość Polaków i z opcją dojścia do własności, co odróżni ją od dotychczasowych TBS – podkreślała.

– Nie róbmy polityki, budujmy bloki – zaapelował z kolei wiceprezes zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości Michał Sroka do wahających się jeszcze przed przystąpieniem do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych samorządów Nowego Sącza, Tarnowa i Wieliczki.

W Bochni porozumienie podpisało 13 gmin

Na wydarzeniu w Bochni zjawili się gospodarze 13 gmin z regionu, które zdecydowały się przystąpić do programu. Porozumienie z KZN podpisali reprezentanci Bochni, Borzęcina, Dąbrowy Tarnowskiej, Gnojnika, Jodłowej, Korzennej, Proszowic, Ryglic, Starego Sącza, Trzciany, Tuchowa, Wierzchosławic i Zakliczyna.

Jarosław Gowin chwalił bocheńskiego posła Stanisława Bukowca: – To że powstała ta inicjatywa, że połączono wysiłki kilkunastu gmin to nie jest zasługa tylko KZN-u, to nie jest zasługa tym bardziej ministerstwa, to nie jest zasługa tylko państwa samorządowców, ale tego, który był dobrym duchem tego przedsięwzięcia, który pomagał państwu połączyć te inicjatywy w jedną, dużą – stwierdził wicepremier.

Bocheński parlamentarzysta z kolei zachęcał: – Wierzę, że kolejne miasta i gminy przystąpią do tego programu i w ten sposób będzie to szansa na rozwój naszego terenu. Życzę państwu tego, kibicuję i jestem do pomocy, jeżeli tylko będzie taka potrzeba – powiedział Stanisław Bukowiec.

Ile mieszkań w Bochni?

W gminach-sygnatariuszach dzisiejszego porozumienia ma powstać w sumie blisko 900 mieszkań. Konkretnych kosztów realizacji programu nie podano, bo na tym etapie trudno je precyzyjnie oszacować. Na razie samorządy deklarują, że są zainteresowane programem i mają działki, na których mogłyby powstać nowe bloki/mieszkania.

Według informacji Bochnianin.pl, w Bochni mowa jest wstępnie o dwóch działkach (przy ul. Krzyżanowickiej oraz ul. Na Buczków), na których mogłoby powstać dwadzieścia kilka mieszkań.

Zakłada się, że mieszkania budowane w ramach SIM będą o 40-50 proc. tańsze od tych dostępnych na otwartym rynku.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

maj, 2023