R e k l a m a

Różowe skrzyneczki w szkołach Powiatu Bocheńskiego

-

Powiat Bocheński jako pierwszy samorząd w Małopolsce przystąpił do ogólnopolskiej akcji edukacyjno-informacyjnej „Różowa Skrzyneczka”. Akcja zakłada zwiększenie dostępności artykułów higienicznych potrzebnych w czasie menstruacji.

Brak łatwego dostępu do tego typu środków stanowi dużą przeszkodę dla codziennego funkcjonowania kobiet i dziewczynek. Dlatego wydziału promocji bocheńskiego starostwa wyszedł z pomysłem przyłączenia się do akcji i zamieszczenia takich skrzyneczek m.in. w szkolnych toaletach, gdyż to właśnie nastolatki bardzo często borykają się z tego typu problemem, niejednokrotnie zmuszone do rezygnacji z zajęć szkolnych.

Jak podaje pierwszy polski raport na temat postrzegania okresu i ubóstwa w Polsce, powstały na zlecenie Kulczyk Foundation, spośród 1,9 mld menstruujących osób na świecie ponad 500 mln nie może w pełni dbać o higienę podczas okresu. Tylu kobiet nie stać na comiesięczny wydatek na podpaski. Zmuszone są przez to do rezygnacji z zajęć szkolnych czy życia towarzyskiego. Nie inaczej jest w Polsce.

Na czym polega udział starostwa?

Rozeznaliśmy temat wśród dyrektorów bocheńskich szkół i okazało się, że temat ten nie jest im obcy i niestety dotyka naszych uczennic. Dlatego zakupiliśmy kilkanaście skrzyneczek, które wyposażyliśmy w środki higieniczne, a następnie skrzynki te zostaną przekazane m.in. do placówek edukacyjnych – wyjaśnia Sabina Kierepka z bocheńskiego starostwa.

Oprócz szkół średnich, skrzyneczki pojawią się również w toaletach bursy szkolnej, czy specjalnego ośrodka, jak również w budynkach starostwa i powiatowego centrum pomocy rodzinie.

Różowe skrzyneczki, które mają ułatwić dostęp do darmowych środków higieny wiszą już w ponad 300 miejscach w całym kraju, m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Krakowie. Dokładną listę miejsc można znaleźć na specjalnej mapie – link TUTAJ.

Gdzie zawisną skrzyneczki? Zespół Szkół Nr 1, Zespół Szkół Nr 2, Zespół Szkół Nr 3, I Liceum Ogólnokształcące i II Liceum Ogólnokształcące w Bochni, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie, Bursa Szkolna, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bochni, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Starostwo Powiatowe w Bochni.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia