R e k l a m a

W MOPS w Bochni powstał Punkt Pomocy Okresowej

-

Na terenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bochni pojawiła się specjalna szafka z bezpłatnymi artykułami higienicznymi dla kobiet. To jeden z ponad 20 Punktów Pomocy Okresowej, jakie powstają w Małopolsce i drugi – po Nowym Wiśniczu – w powiecie bocheńskim. Celem akcji jest przeciwdziałanie zjawisku tzw. ubóstwa menstruacyjnego. Jak pokazują badania, niestety coraz więcej kobiet musi wybierać między kupnem podpaski a spełnieniem innych podstawowych potrzeb.

Pomysłodawcą Punktów Pomocy Okresowej, z których każda potrzebująca osoba może wziąć podpaski i tampony całkowicie anonimowo i za darmo, jest Fundacja Akcja Menstruacja. Za sprawą aktywistek, działających na rzecz zapobiegania ubóstwu menstruacyjnemu, w całej Polsce zainstalowano już 74 podobnych szafek. Do tej pory najwięcej znajdowało się w województwie mazowieckim (17) oraz dolnośląskim (12). W Małopolsce z kolei funkcjonowały tylko 3 takie punkty, wszystkie zlokalizowane w Krakowie.

Teraz to się zmienia. W akcję włączyła się bowiem IKEA Kraków. Szwedzka sieć nie tylko przekazała szafki na artykuły higieniczne. Pracownicy sklepu zaangażowali się również w instalację punktów we wskazanych przez fundację miejscach i zadbali o ich wyposażenie.

Wszyscy bardzo entuzjastycznie zareagowaliśmy na wieść o akcji prowadzonej przez Fundację z wykorzystaniem naszych szafek. Od razu zdecydowaliśmy, że nie tylko przekażemy nasze produkty, ale pomożemy w montażu Punktów Pomocy Okresowej. Błyskawicznie przeprowadziliśmy też zbiórkę podpasek, tamponów, wkładek higienicznych i chusteczek antybakteryjnych. Cieszymy się, że dzięki współpracy z Fundacją Akcja Menstruacja zapewnimy dostęp do darmowych środków menstruacyjnych kobietom w całym województwie – mówi Judyta Rozmus, Koordynatorka ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Kraków.

Szafki z bezpłatnymi produktami higienicznymi dla kobiet powstaną niebawem w kilkunastu miastach w województwie. Wszystkie będą miały swoich opiekunów, którzy raz w tygodniu w razie potrzeby będą dokładali środki menstruacyjne. Każdy chętny może również we własnym zakresie uzupełnić skrzynkę artykułami higienicznymi. Punkty Pomocy Okresowej dostępne będą w Bochni, Chełmku, Chrzanowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Dobczycach, Kętach, Krakowie, Łososinie Dolnej, Muszynie, Nowym Wiśniczu, Oświęcimiu, Skawinie, Tarnowie, Trzebini, Wadowicach oraz Zakopanem.

Ubóstwo menstruacyjne to niestety realny problem. Według badań przeprowadzonych w zeszłym roku przez Kluczyk Foundation, aż 39 proc. kobiet z ubogich domów przynajmniej raz w życiu musiało zrezygnować z zakupu środków higienicznych na rzecz innych domowych wydatków.

źródłomat. prasowe

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia