R e k l a m a

Ruszyła zbiórka funduszy na renowację zdewastowanej kapliczki

-

Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej uruchomiło internetową zbiórkę na odbudowę kapliczki w Parku Uzbornia w Bochni. Jak już informowaliśmy w niedzielę odkryto, że zdewastowana została zabytkowa figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.

Ze skali zniszczeń wynika, że figura została wyrwana z cokołu, a następnie rozbita o bruk otaczający kapliczkę. O akcie wandalizmu poinformował w poniedziałkowy poranek Marek Rudnik, członek zarządu powiatu bocheńskiego (link do naszej publikacji TUTAJ).

W portalu Zrzutka.pl pojawiła się zbiórka pn. „Renowacja zdewastowanej kapliczki na Uzborni”. Do wpłat zachęca Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Jako Stowarzyszenie Bochniaków, od niemal wieku dbające o dziedzictwo historyczne i kulturowe naszego miasta, chcemy zebrać potrzebne fundusze, które wesprą koniecznie prace. Zachęcamy do wpłat, których całość zostanie przeznaczona na naprawę kapliczki, w porozumieniu z Urzędem Miasta – napisano w utworzonej zbiórce (link do zbiórki TUTAJ).

Kapliczka ta ufundowana została przez Marię Maiss (żonę Ferdynanda Maissa, burmistrza Bochni w latach 1896-1916) pod koniec XIX wieku, jako wotum za cudowne uratowanie dziecka. Dziecko kobiety nieumyślnie na niebezpieczeństwo naraziła służącą Maissów, która później sama przekonała panią Maissową do tej fundacji, ofiarując na ten cel znaczną część swojej pensji. Jej zdaniem tylko opatrzność Matki Bożej zdołała uchronić życie dziecka – przekazało Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc