Bochnia. Akt wandalizmu w Parku Uzbornia. Zdewastowano figurkę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej

-

W niedzielę w Parku Rodzinnym Uzbornia w Bochni doszło do aktu wandalizmu. – Zbydlęcenie zachowań i obyczajów w Bochni sięgnęło dna. Rękami „bandy degeneratów moralnych” zdewastowana została zabytkowa figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z kapliczki w Lasku Uzbornia. Religijna pamiątka historii naszej Bochni została wyrwana z cokołu, a następnie rozbita o bruk otaczający kapliczkę – poinformował na swoim facebookowym profilu zbulwersowany Marek Rudnik, członek zarządu powiatu bocheńskiego.

Marek Rudnik, który w latach 2006-2013 był komendantem bocheńskiej policji, przypomniał, że figurka stała w tym miejscu nieprzerwanie od ok. 1880 r.

Wzniesiona była wówczas staraniem Fundacji Marii Maiss jako „wotum dziękczynne za cudowne uratowanie życia dziecka w niebezpieczeństwie”. Odnowiona w 2013 roku staraniem Urzędu Miasta. Nie zniszczyli jej nawet niemieccy hitlerowscy najeźdźcy w czasie II wojny światowej – zwrócił uwagę Marek Rudnik.

Sprawą zajmuje się już bocheńska policja.

W niedzielę ok. godz. 10:20 zostaliśmy poinformowani o tym, że zauważono uszkodzoną figurkę. Policjanci przeprowadzili oględziny, a na miejscu jest monitoring, który prawdopodobnie obejmuje to miejsce. Podjęto czynności, które mają na celu wyjaśnienie okoliczności tego zdarzenia – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Daniel Bułatowicz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Bochni.

Zobacz też: Ruszyła zbiórka funduszy na renowację zdewastowanej kapliczki


Na akty wandalizmu na terenie Parku Uzbornia zwracano uwagę już wielokrotnie, także na sesjach rady miejskiej. Jako jedno z newralgicznych miejsc wskazywano okolice figury Matki Bożej:

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

marzec, 2023