Ekombud pozwał gminę Drwinia. Chodzi o prawie 1 mln zł za wywóz śmieci

-

Bocheńska firma Ekombud, która realizowała w zeszłym roku usługę wywozu śmieci w gminie Drwinia, pozwała samorząd i zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zamierza na drodze sądowej wyegzekwować zapłatę za wykonaną pracę. Jak informują przedstawiciele firmy, nieuiszczona zaległość wynosi w sumie prawie 1 mln zł.

Zamiar oddania sprawy do sądu firma sygnalizowała już w listopadzie. Pytany wówczas o tę kwestię wójt gminy Jan Pająk skomentował lakonicznie, że „Gmina Drwinia stoi na stanowisku, iż nie posiada zaległości wobec odbiorcy odpadów”. Szef Ekombudu w rozmowie z Bochnianin.pl wyjaśnił wtedy, co jest istotą sporu: gmina podważa przedstawione rozliczenia, a konkretnie tonaż odbieranych odpadów. Więcej o tym TUTAJ.

W tym roku śmieci z terenu gminy odbiera firma EKOM z siedzibą w Nowinach (woj. świętokrzyskie). Z informacji, do których dotarliśmy wynika, że w pierwszym kwartale 2021, w porównaniu z analogicznym okresem z zeszłego roku, ogromnie wzrosła zaraportowana liczba ton odebranych odpadów (z ok. 220 do prawie 330 ton), co oznaczałoby znacznie wyższe rachunki dla gminy.

Samorząd oficjalnie tego faktu nie potwierdza, wójt Jan Pająk poinformował natomiast, że firma odbierająca odpady nie przedstawiła jak dotąd wymaganej dokumentacji (chodzi m.in. o brak kwitów wagowych). Z przekazanych informacji wynika, że z tego powodu gmina jak dotąd nie zapłaciła za faktury, ale ponieważ wykonawca nadal realizuje kontrakt, to „gmina przekazała na poczet wynagrodzenia za usługę zaliczkę proporcjonalną 1/12 wartości kwoty szacunkowej zawartej w dokumentacji przetargowej”.

W oczekiwaniu na uzupełnienie dokumentacji samorząd zamierza podjąć także kroki, które w przyszłości pomogą wyeliminować wątpliwości dotyczące ilości/tonażu odbieranych odpadów.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2022