Technik chłodnictwa i klimatyzacji – nowy kierunek nauczania w Bochni

-

Trwa rekrutacja na nowy kierunek „Technik chłodnictwa i klimatyzacji” w bocheńskim Zespole Szkół Nr 1. To jedyna klasa w południowo-wschodniej Polsce, która będzie kształcić pracowników w jednym z najszybciej rozwijających się segmentów gospodarki światowej. Regionalni pracodawcy z tej branży oferują uczniom płatne praktyki i nagrody dla najlepszych.

Firmy Bolarus, Cebea, Igloo i Mawi, przedsiębiorstwa chłodnicze działające w regionie bocheńskim, deklarują również doposażenie pracowni zawodowej szkoły w pomoce dydaktyczne i naukowe. Kolejnym punktem wsparcia będzie pomoc w uzyskaniu przez uczniów specjalistycznych uprawnień przydatnych w branży chłodnictwa i klimatyzacji. 

– W wielu dziedzinach gospodarki błyskawicznie rośnie znaczenie urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, kriogenicznych czy pomp ciepła – mówi Elwira Bohdanowicz, prezes Bolarus. – To efekt odczuwanego już globalnie wzrostu temperatury, będącego skutkiem zmian klimatycznych, ale też obranego przez większość państw rozwiniętych kursu na oszczędność energii. Rozwój edukacji w tym zakresie to szansa na karierę w jednej z najszybciej rozwijających się branż na świecie.

Branża chłodnicza wykorzystuje zdobycze wielu dziedzin przemysłu i nauki. Urządzenia, które dziś produkują Bolarus, Cebea, Igloo czy Mawi korzystają z technologii informatycznych, mechaniki precyzyjnej, elektroniki czy automatyki. Spółki produkują komercyjne urządzenia chłodnicze będące wyposażeniem sklepów spożywczych, branży cukierniczo-piekarniczej i gastronomii, itp. Wytwarzają także urządzenia ze zbliżonych sektorów rynku, np. mroźnicze, kriogeniczne, klimatyzacyjne i produkujące energię do ogrzewania i chłodzenia. 

– Wybór tej drogi nauczania gwarantuje zarówno rozwój zawodowy, jak i wiele możliwości podjęcia ciekawej pracy – mówi Robert Bialik, wiceprezes zarządu Igloo. – Urządzenia, które produkujemy są monitorowane i sterowanie zdalnie przez Internet, a ich kluczową częścią są zaawansowana elektronika i oprogramowanie. 

W powiecie bocheńskim, zwanym „zagłębiem chłodniczym”, branża zadomowiona jest od ponad 40 lat. Działa tu tak wiele dużych firm chłodniczych, że stanowi to wyjątek w skali Polski i… kontynentu. Urządzenia chłodnicze, klimatyzacyjne czy kriogeniczne wytwarzane przez spółki z okolic Bochni są sprzedawane w ponad 50 państwach świata. 

„Technik chłodnictwa i klimatyzacji

W toku kształcenia uczeń uzyska wiedzę i praktyczne umiejętności z obszarów: mechaniki, elektrotechniki, elektroniki, termodynamiki, automatyki, montażu elementów mechanicznych i elektrycznych. Uzyskanie kwalifikacji (EE.15 i EE.16) pozwala na wykonywanie zadań zawodowych związanych z obsługą i montażem urządzeń i układów chłodniczych w zakresie: 

• montowania i uruchamiania urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła
• oceniania stanu technicznego urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła
• obsługi i konserwacji urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła
• naprawy oraz modernizacji urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła
• organizowania prac związanych z montażem i eksploatacją urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła
• demontażu urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych i pomp ciepła

Zespół Szkół Nr 1, im. Stanisława Staszica, który prowadzi rekrutację na kierunek „Technik chłodnictwa i klimatyzacji”, to kuźnia kadr bocheńskiego przemysłu i usług. Przygotowuje także do podjęcia studiów wyższych. Wysoko wykwalifikowana kadra nauczycielska, nowoczesne pracownie, pomoce dydaktyczne i obiekty sportowe, to warunki gwarantujące wysoki poziom kształcenia.

Więcej informacji: 

– opis kierunku „Technik chłodnictwa i klimatyzacji”: 
http://zs1.bochnia.pl/index.php/rekrutacja/technik-chlodnictwa-i-klimatyzacji-nowosc-202011 
– zgłoś kandydaturę w rekrutacji elektronicznej: https://malopolska.edu.com.pl/kandydat/app/apply/index.html

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

sierpień, 2022

X