R e k l a m a

Oświadczenie PTTK ws. aktu wandalizmu na Kamieniach Brodzińskiego

-

Bocheński oddział PTTK przesłał dziś do naszej redakcji oświadczenie w związku z zaistniałą sytuacją aktu wandalizmu na terenie pomnika przyrody „Kamienie Brodzińskiego”.

Oświadczenie

„Jesteśmy zbulwersowani aktem wandalizmu, który ostatnio miał miejsce na terenie pomnika przyrody „Kamienie Brodzińskiego”, chroniącego prawnie piaskowcowe ostańce zlokalizowane na szczytowej części wzgórzu Paprotna koło Lipnicy Murowanej. Na tzw. Wielkim Kamieniu pojawił się duży napis wykonany czerwoną farbą, o czym w dniu 24 marca doniósł portal internetowy Bochnianin (TUTAJ).

Ten cenny przyrodniczo teren objęto ochroną już w roku 1938, kiedy to z inicjatywy bocheńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego teren o powierzchni 11,6 ha położony na wzgórzu Paprotna został wykupiony z rąk prywatnych z przeznaczeniem na rezerwat przyrody. Nazwę „Kamienie Brodzińskiego” nadano skałom dla upamiętnienia pochodzącego z pobliskiej Królówki poety Kazimierza Brodzińskiego (1791- 1835), który często przebywał wśród malowniczej grupy ostańców, czerpiąc tu natchnienie dla swoich wierszy. Miejsce to było też od dawna ważne dla miejscowej ludności w okresie zaborów. To tutaj „dla pokrzepienia serc” gromadzono się podczas przeróżnych świąt i śpiewano religijne i patriotyczne pieśni. Po drugiej wojnie światowej ten przyrodniczy obiekt utracił status rezerwatu i dopiero w roku 1962 ponownie objęto go prawną ochroną uznając go za pomnik przyrody.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jest prawnym następcą Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Dlatego jako właściciele terenu, na którym znajduje się pomnik przyrody „Kamienie Brodzińskiego” oczekujemy od organów ścigania wykrycia i ukarania sprawcy tego chuligańskiego wybryku, który zgodnie z ustawą o ochronie przyrody z dnia 16.04.2004 roku art. 127 zagrożony jest karą aresztu lub grzywną.

Zarząd Oddziału PTTK w Bochni”

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc