Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski apeluje do mieszkańców Małopolski oraz marszałka, prezydentów, burmistrzów, wójtów, radnych w sprawie radykalnego przyspieszenia w Małopolsce szczepień przeciwko COVID-19.
– Nasze Województwo Małopolskie niestety jest na niechlubnym 4. miejscu od końca w ilości szczepień. W 8 na 18 powiatów ziemskich zaledwie mniej niż 30% mieszkańców jest zaszczepionych chociażby jedną dawką – napisano w apelu.
– Powodem do wstydu jest fakt, że w pierwszej dziesiątce gmin z najniższym poziomem szczepień, aż 7 jest z Małopolski. Najmniej zaszczepionych osób w Polsce jest w gminie Lipnica Wielka w powiecie nowotarskim – 6,6%, na drugim miejscu Czarny Dunajec – 8,8%, trzecim Biały Dunajec – 9,3 %, czwartym Szaflary – 9,9 %. Niestety i w Krakowie jest dopiero 38,5% zaszczepionych – zwrócili uwagę autorzy apelu.
– Małopolska, na czele z Krakowem i terenami górskimi, odwiedzana przez kilkanaście milionów turystów z kraju i ze świata, jest zagłębiem turystycznym. Ale jeśli „w świat” pójdzie informacja, że jest także zagłębiem antyszczepionkowym będzie to prawdziwa katastrofa wizerunkowa dla regionu – z konsekwencjami finansowymi dla przedsiębiorców, pracowników, a także samorządów terytorialnych – przestrzega Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.
Poniżej pełna treść apelu:
APEL
Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski do Mieszkańców Małopolski oraz Marszałka, Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów, Radnych w sprawie radykalnego przyspieszenia w Małopolsce szczepień przeciwko COVID-19
Minione półtora roku, to w historii Polski i świata wyjątkowo dramatyczny czas. Od ponad 100 lat, z wyjątkiem wielkiego kataklizmu jakim była II wojna światowa, nie mierzyliśmy się z tak poważnym kryzysem zdrowotnym, społecznym i humanitarnym jakim jest pandemia COVID-19.
Cała Polska, Europa i świat czekały na wybawienie z tej sytuacji, jakim są szczepionki przeciwko COVID-19. Zdaniem naukowców dla uzyskania zbiorowej odporności populacyjnej co najmniej 70% mieszkańców powinno być zaszczepionych lub być ozdrowieńcami. Szczepienie jest najlepszą obroną przed COVID-19 – zarówno dla osób zaszczepionych, jaki i dla ochrony ich bliskich, współpracowników, sąsiadów i wszystkich innych, z którymi stykamy się w życiu.
Nasze Województwo Małopolskie niestety jest na niechlubnym 4. miejscu od końca w ilości szczepień. W 8 na 18 powiatów ziemskich zaledwie mniej niż 30% mieszkańców jest zaszczepionych chociażby jedną dawką.
Powodem do wstydu jest fakt, że w pierwszej dziesiątce gmin z najniższym poziomem szczepień, aż 7 jest z Małopolski. Najmniej zaszczepionych osób w Polsce jest w gminie Lipnica Wielka w powiecie nowotarskim – 6,6%, na drugim miejscu Czarny Dunajec – 8,8%, trzecim Biały Dunajec – 9,3 %, czwartym Szaflary – 9,9 %. Niestety i w Krakowie jest dopiero 38,5% zaszczepionych.
Małopolska, na czele z Krakowem i terenami górskimi, odwiedzana przez kilkanaście milionów turystów z kraju i ze świata, jest zagłębiem turystycznym. Ale jeśli „w świat” pójdzie informacja, że jest także zagłębiem antyszczepionkowym będzie to prawdziwa katastrofa wizerunkowa dla regionu – z konsekwencjami finansowymi dla przedsiębiorców, pracowników, a także samorządów terytorialnych.
Apelujemy przede wszystkim do Mieszkańców Małopolski, a także do urzędów, instytucji, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych o odpowiedzialną postawę i radykalne przyspieszenie szczepień przeciwko COVID-19, dla dobra i bezpieczeństwa naszych bliskich, wspólnot lokalnych.
Apelujemy do Marszałka, Prezydentów, Starostów, Burmistrzów, Wójtów, Radnych – wszystkich osób sprawujących mandat publiczny – o podjęcie w swoim zakresie wszelkich możliwych działań, aby promować szczepienia i zapewnić możliwie sprawną obsługę wszystkich, którzy chcą, powinni się zaszczepić. Osoby w służbie publicznej pracujące na pierwszej linii kontaktu z obywatelami, np. w obsłudze mieszkańców, powinny być bezwzględnie zaszczepione dla dobra swojego i obsługiwanych osób.
Kazimierz Barczyk
Przewodniczący Stowarzyszenia
Gmin i Powiatów Małopolski