W piątek w Muzeum: „O modzie dwudziestolecia międzywojennego”

-

W piątek 9 lipca w ramach Muzealnej Akademii Historycznej dr Maria Molenda wygłosi wykład „O modzie dwudziestolecia międzywojennego”. Spotkanie odbędzie się w wirydarzu Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. Początek o godz. 17.30.

Dr Maria Molenda – historyk, kostiumolog, kostiumograf. Absolwentka historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas studiów magisterskich wyjechała na półroczne stypendium do Francji na Uniwersytet w Orleanie. W czasie studiów doktoranckich odbyła praktykę w dziale tkanin Muzeum Narodowego w Krakowie.

Projektuje kostiumy teatralne a także projektuje ubiory współczesne inspirowane historią i folklorem, współpracuje również z filmem. Pracę projektanta ubiorów oraz kostiumów łączy z pracą naukową, a także scenarzysty i reżysera teatralnego.

W ramach założonej przez siebie Fundacji Nomina Rosae prowadzi znakomitą Pracownię Rekonstrukcji Ubiorów Historycznych i Kostiumów, w której powstają stroje według jej projektów. Projektowane przez nią rekonstrukcje oraz kostiumy weszły do stałych ekspozycji muzeów polskich i słowackich.

Jest autorką książki „Splendide vestitus. O znaczeniu ubiorów na królewskim dworze Jagiellonów w latach 1447-1572” (Kraków, 2012) oraz licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Marcin Samlicki (1878-1945), Portret pani, lata 20. XX w., olej/płótno, wł. Muzeum w Bochni

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

styczeń, 2023