? Bochnia. Na progu cieplnej rewolucji!

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Bochni chce się zmieniać na lepsze dla dobra i komfortu mieszkańców. Dlatego MPEC rozpoczął przygotowania do małej rewolucji – dostarczania ciepła do podgrzewania wody użytkowej w blokach na terenie miasta. 

Nie tylko ciepły grzejnik

Normalnie sieć ciepłownicza wykorzystywana jest tylko do podgrzewania wody w kaloryferach.  Jednak skoro mamy gotową infrastrukturę, czemu nie wykorzystać jej szerzej? Podgrzewanie wody użytkowej ciepłem sieciowym nie jest pomysłem nowym. W wielu miastach jest to standardowe rozwiązanie, które  pozwala na pełniejsze wykorzystanie możliwości lokalnych ciepłowni. Podobne systemy działają już z powodzeniem zarówno w Krakowie jak i Tarnowie. Zresztą w Bochni również możemy spotkać takie przykłady – z ciepłej wody bez piecyka, podgrzewanej przez MPEC, korzystają mieszkańcy niektórych bloków na ul. Wygoda oraz na osiedlu Karolina. 

Ciepła woda bez piecyka – jak to działa?

Podgrzewanie wody użytkowej odbywa się w węźle cieplnym w pomieszczeniu technicznym bloku. Stąd woda doprowadzana jest do mieszkań, gdzie łączy z obiegiem wody w miejscu, w którym obecnie podpięty jest piecyk gazowy. Warto zaznaczyć, że instalacja nie wiąże się z dużym remontem – rury z CWU doprowadzane są do mieszkania poprzez kilkucentymetrowe odwierty bez konieczności np. rozkuwania ściany.

Jakie korzyści dla mieszkańców?

Niewątpliwie największą zaletą ciepłej wody użytkowej jest bezpieczeństwo. CWU pozwala na rezygnację z piecyka gazowego w łazience, dzięki czemu nie ma ryzyka zatrucia tlenkiem węgla lub wybuchu gazu.  Ponadto znikają obowiązkowe przeglądy kominowe, przeglądy techniczne piecyka gazowego i instalacji gazowej zasilającej piecyk, co przekłada się na oszczędności. W przypadku termy elektrycznej niwelujemy niebezpieczeństwo porażenia prądem. 

Poprawia się również funkcjonalność – po demontażu piecyka czy termy pojawia się wolna przestrzeń, którą można wykorzystać np. na dodatkową szafkę. Kolejną zaletą jest zwiększenie komfortu ciepła woda ma stałą temperaturę 55oC, z której można równocześnie korzystać w kuchni i łazience bez wahań temperatury, co sprawia, że unikniemy zimnego prysznica, gdy ktoś z domowników postanowi umyć kubek. Nie trzeba również czekać na ciepłą wodę – pojawia się ona od razu po odkręceniu kranu.

Ciepło przez cały rok

Warto zaznaczyć, że w blokach objętych programem znika pojęcie „sezonu grzewczego” – ciepło dostarczane jest przez cały rok, a odbiorcy mogą decydować w zimniejsze dni o włączeniu ogrzewania dla osiągnięcia komfortu cieplnego. Możliwe jest również zastosowanie automatyki pogodowej – jeśli na zewnątrz robi się zimniej, w kaloryferach pojawia się ciepło. 

Poszerzenie działalności MPEC o dostarczanie ciepła dla wody użytkowej daje też dodatkowe szanse na rozwój. Generowanie ciepła przez cały rok pozwala na skorzystanie z dodatkowych zewnętrznych form finansowania i modernizację obecnej ciepłowni, tak aby była bardziej efektywna i przyjazna dla środowiska.

Gdzie jesteśmy?

Obecnie w wybranych budynkach przeprowadzane są ankiety wśród właścicieli mieszkań, by zapoznać się z odbiorem oferty, uwagami oraz oczekiwaniami mieszkańców. Obecny rok jest rokiem pilotażowym, co również zapewnia użytkownikom atrakcyjne warunki montażu. Warunkiem koniecznym do wdrożenia ciepłej wody bez piecyka, którego największymi zaletami jest komfort i bezpieczeństwo, jest zgoda 50% właścicieli mieszkań bloku. Wiemy już, że mieszkańcy pierwszego bloku zadeklarowali wzięcie udziału w programie. Czekamy na kolejnych!

Więcej na temat programu mogą się państwo dowiedzieć na stronie: www.cwu.mpecbochnia.pl

Najnowsze

X