R e k l a m a

Europoseł Adam Jarubas w Bochni: „Zmiany klimatyczne są faktem”

-

Europoseł Adam Jarubas, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, odwiedził w czwartek Bochnię, gdzie był jednym z prelegentów konferencji dotyczącej zmian klimatycznych i zielonej energii.

Oficjalny tytuł konferencji zorganizowanej przez Polskie Stronnictwo Ludowe to „Widoki dla Zielonej Energii w Polsce – rozwój czy stagnacja w kontekście założeń programu PSL ZDROWA ZIELONA POLSKA?”.

„Eksperci nie mają dobrych wieści”

Spotkanie poprowadził wicestarosta bocheński, prezes Zarządu Powiatowego PSL, Ryszard Drożdżak.

Niestety eksperci nie mają dla nas dobrych wieści. Zmiany klimatu są powszechne, gwałtowne, coraz intensywniejsze. Zresztą sami mogliśmy je zauważyć w przeciągu tych trwających jeszcze wakacji. Niestety w pierwszej kolejności za te zmiany należy obwiniać ludzkość – powiedział Ryszard Drożdżak.

Oczywiście sytuacja w dużej mierze wynika z trwającego od XVIII wieku rozwoju przemysłu, rewolucji przemysłowej, której głównym motorem było dążenie do podnoszenia jakości, a niestety temu procesowi towarzyszy gwałtowne zapotrzebowanie na energię i surowce. Do II połowy XX wieku tylko nieliczni zastanawiali się nad długofalowymi konsekwencjami tego stanu, który mamy obecnie: konsumpcji w skali globalnej i jej skutków, zanieczyszczenia atmosfery, gleby i wody, a także stopniowe wyczerpywanie się zasobów naturalnych – mówił Ryszard Drożdżak.

Dopiero obecnie zderzenie tego problemu z pojawieniem się nowej kategorii chorób cywilizacyjnych, braku wody pitnej, smogu, czy zmian klimatycznych prowadzą do smutnych, negatywnych wniosków, a to skłania społeczność międzynarodową do poszukiwania alternatywnych dróg rozwoju – stwierdził Ryszard Drożdżak.

Zagrożenia klimatyczne

W swojej prelekcji europoseł Adam Jarubas mówił o tym co nas czeka w kontekście cen energii i zagrożeń klimatycznych.

Zmiany klimatyczne są faktem, wbrew temu co twierdzą niektórzy politycy, mówiący, że to są jakieś wydumane rzeczy. Widzimy, że klimat się zmienia, temperatura na Ziemi się podnosi. To powoduje destabilizację pogody – chociażby półtora miesiąca temu wielka powódź w Niemczech, która w takim kraju jak Niemcy doprowadziła do śmierci ponad 100 osób. To pokazuje, że świat dzisiaj sobie z tym nie radzi – powiedział europoseł Adam Jarubas.

Zmiany temperatury wiążą się z efektem cieplarnianym, czyli emisjami, które doszły do pewnego punktu krytycznego. Emisje CO2 i innych gazów cieplarnianych tworzą rodzaj czapki nad planetą doprowadzając do tego, że promieniowanie ziemskie nie przechodzi wyżej, tylko podnosi temperaturę na Ziemi. Od wielkiej rewolucji przemysłowej, czyli mniej więcej połowy XIX wieku, już o ponad 1 st. Celsjusza podniosła się temperatura. To dowodzi, że aktywność człowieka poprzez spalanie paliw kopalnych powoduje zmianę klimatu – zwrócił uwagę Adam Jarubas.

Przez długi czas, nawet obecnie rządzący, negowali wpływ człowieka na klimat. Trzy lata temu w Katowicach była wielka konferencja klimatyczna i tam pan prezydent Andrzej Duda powiedział, że człowiek nie ma żadnego wpływu na klimat, a my mamy na 200 lat węgla i będziemy go tutaj dalej wydobywać. Tych, którzy negują zmiany klimatyczne często określa się mianem denialistów, negacjonistów. Natomiast badania naukowe (…) dowodzą tego, że spalanie paliw kopalnych, działalność człowieka, powoduje podnoszenie temperatury na Ziemi – mówił Adam Jarubas.

Wśród prelegentów znaleźli się również Łukasz Wilkosz (ekspert i doradca w Parlamencie Europejskim, który opowiedział o obecnym stanie, a także o perspektywach związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz szeroko rozumianej efektywności energetycznej), Roman Warchoł (prezes Zielonych Energii, który przekazał informacje o kosztach i oszczędnościach jakie dla mieszkańców i firm niosą inwestycje w fotowoltaikę). Przemawiała też posłanka Urszula Nowogórska.

Kilka zdań od prezesa PSL-u

Wśród gości miał też być prezes PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz, ale z powodu innych zobowiązań jego udział w konferencji ograniczył się do odtworzenia krótkiego nagrania z jego udziałem.

Zgłosiliśmy pakiet ustaw „Zdrowa Zielona Polska”. To są trzy ustawy, które gwarantują dobrą i łatwą segregację odpadów, wyeliminowanie plastików i butelkomaty, żeby nie było takiej sytuacji, w której wszystko wyrzucamy do kosza, a wiele rzeczy może być po prostu wielokrotnego użytku – przekazał poseł Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zdrowa zielona Polska, zielona energia, z tym się wiąże zielona strona mocy i zachęcam, żebyśmy wszyscy na tą zieloną stronę mocy politycznie i merytorycznie przeszli, bo to jest gwarancja dobrej przyszłości – dodał Władysław Kosiniak-Kamysz.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia