Woda w Stradomce i Rabie powoli opada. Ale dziś znów silne deszcze – raport o poranku

-

Po wczorajszych intensywnych, ciągłych opadach deszczu poziomy wody w Rabie oraz jej prawobrzeżnym dopływie – Stradomce, przekroczyły w obu przypadkach o ok. pół metra stany alarmowe. Wieczorem i w nocy opady zelżały, a woda nieco opadła. Na dziś i jutro prognozowane są kolejne silne deszcze.

W poniedziałek rosnąca w oczach Stradomka mogła budzić spory niepokój, na szczęście okazało się, że po osiągnięciu poziomu 4 metrów („normalnie” ta rzeka ma 70-80 cm) było szczytem fali kulminacyjnej i od tamtej pory woda zaczęła opadać. We wtorek rano na wodowskazie mamy 188 cm.

Wieczorem groźnie wyglądała też Raba – po godz. 17:00 przekroczyła stan alarmowy (700 cm), a potem urosła jeszcze do 786 cm. We wtorek rano ma 712 cm.

Będzie intensywnie padać

Tymczasem na dziś synoptycy zapowiadają w naszym regionie ponownie intensywne opady deszczu. Dla powiatu bocheńskiego i brzeskiego wydano ostrzeżenia 2. stopnia, a dla terenu powiatu myślenickiego, który także stanowi zlewnię Stradomki, to już ostrzeżenie 3 stopnia (czerwony alert).

Przewidywane sumy opadów do jutrzejszego poranka są bardzo znaczące – w powiecie bocheńskim i brzeskim może to być 40-60 mm, a w powiecie myślenickim aż 90-110 mm (!).

Sytuację


PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

styczeń, 2023