Wiceminister edukacji Włodzimierz Bernacki na rozpoczęciu roku szkolnego w „Mechaniku” – ZDJĘCIA

-

Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w ministerstwie edukacji i nauki, obecny był podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022 w Zespole Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Bochni. W swoim wystąpieniu podkreślił wysoki poziom nauczania w „Mechaniku”, ale zwrócił też uwagę na trwającą wciąż pandemię koronawirusa SARS-CoV-2.

„Mechanik” jest w powiecie bocheńskim rekordowy jeśli chodzi o liczbę uczniów, ale na uwagę zasługują też wyniki osiągane przez uczniów tej szkoły. Technikum nr 1 w ZS nr 1 w Bochni jest jedną z dwóch bocheńskich szkół, które mogą obecnie posługiwać się „Złotym znakiem jakości” nadawanym przez czasopismo „Perspektywy” (drugą szkołą jest Technikum nr 3 w ZS nr 3 w Bochni). To wyróżnienie za miejsce w pierwszej „100” techników w Polsce („Mechanik” zajmuje 64. miejsce, a „Ekonomik” 86). Na uwagę zasługuje również 566. miejsce w ogólnopolskim zestawieniu liceów dla IV LO w ZS nr 1 (I LO w Bochni zajmuje 387. miejsce).

Ponad 100 osób nie dostało się do ZS nr 1

Niestety choć nasza hala zapewnia nam bardzo dobre warunki do realizacji zajęć sportowych nie była w stanie pomieścić wszystkich uczniów naszej szkoły. Spośród 1706 uczniów dzisiaj tutaj na tej sali znajdują się niemal wyłącznie uczniowie pierwszych klas – zwrócił uwagę podczas rozpoczęcia roku szkolnego Jan Balicki, dyrektor „Mechanika”.

Ten dzisiejszy dzień w szczególny sposób zapisze się na pewno w bogatej historii naszej szkoły, której tradycje sięgają 1890 roku. Bowiem w murach naszej szkoły gościmy przedstawiciela najwyższych władz oświatowych w naszym kraju. Serdecznie witam więc w naszych progach pana ministra – powiedział Jan Balicki.

Gratuluję wam dostania się do naszej szkoły, bo nie wszystkim chętnym się to udało. Ponad 100 kandydatów, którzy ubiegali się o miejsce w tej szkole, niestety musiało skorzystać ze swojego drugiego wyboru, bowiem nie byli w stanie sprostać konkurencji, którą stworzyliście – mówił dyrektor Jan Balicki zwracając się do uczniów pierwszych klas.

„Przepustka do dorosłego życia”

Włodzimierz Bernacki zwrócił uwagę na wysoki poziom nauczania w Zespole Szkół nr 1 w Bochni.

Kiedy w Bochni, na Bocheńszczyźnie, pada nazwa „Mechanik” to wszyscy mają świadomość tego, że to jest szkoła, która nie tylko kształci, wychowuje, ale to jest szkoła, która daje pewną gwarancję dotyczącą przyszłości człowieka, który taką szkołę ukończy. To jest szkoła, której posiadanie dyplomu jest przepustką do dorosłego życia – powiedział Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki.

Swoje wystąpienie zakończył przesłaniem dotyczącym pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Życzę, abyśmy mogli przez ten rok szkolny 2021/2022 przejść w sposób normalny, naturalny, ale z tą świadomością, że jest ten nasz wróg, ten nieprzyjaciel, niewidoczny gołym okiem, ale on jest. Musimy mieć świadomość jego istnienia i uczynić wszystko, aby w jak najmniejszym stopniu wpływał na nasze codzienne funkcjonowanie. Zarówno w wymiarze szkolnym, jak i osobistym, prywatnym. Musimy wracać do normalności – stwierdził Włodzimierz Bernacki.

Starosta wierzy w nauczanie stacjonarne

Również starosta bocheński Adam Korta zwrócił uwagę na wysoki poziom nauczania w „Mechaniku”.

Zespół Szkół nr 1 nie jest tylko jedną z największych szkół pod względem liczebności, ale – tak jak powiedział pan minister – jest jedną z najlepszych szkół województwa małopolskiego. To świadczy też o tym, że nabór i zainteresowanie tą szkołą co roku na etapie rekrutacji jest bardzo duże – powiedział starosta Adam Korta.

Nawiązał również do sytuacji związanej z pandemią. – Nauczanie stacjonarne jest dla nas wszystkich o wiele korzystniejsze. Myślę, wierzę, ufam, aby ten rok szkolny, który dzisiaj rozpoczynamy będzie trwał w nauczaniu stacjonarnym. Oczywiście wsłuchując się w media słyszymy, że może być czwarty lockdown, ale jeżeli będą jakieś zmiany to lokalne, a nie ogólnopolskie – przyznał Adam Korta.

Prawie 4800 uczniów w powiatowych szkołach

W szkołach średnich prowadzonych przez Powiat Bocheński naukę rozpoczęło dziś 4790 uczniów w 167 oddziałach. Do klas pierwszych dokonano naboru 1181 uczniów.

Liczba uczniów w poszczególnych szkołach:

  • I LO w Bochni – 919 uczniów;
  • II LO w Bochni – 506 uczniów;
  • ZS nr 1 w Bochni – 1706 uczniów;
  • ZS nr 2 w Bochni – 640 uczniów;
  • ZS nr 3 – 730 uczniów;
  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie – 289 uczniów.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

marzec, 2023