R e k l a m a

Wojsko na Rynku w Bochni. To próba przed sobotnimi uroczystościami – ZDJĘCIA, WIDEO

-

We wtorek przed południem na bocheńskim rynku odbyła się próba przed sobotnimi uroczystościami, podczas których 21 Batalion Logistyczny im. gen. Jerzego K. Dobrodzickiego w Rzeszowie otrzyma sztandar ufundowany przez samorząd Powiatu Bocheńskiego i Miasta Bochnia.

Wojskowe losy patrona jednostki związane były także z Bochnią. Więcej o Jerzym Dobrodzickim piszemy TUTAJ.

Sztandar, który zostanie oficjalnie przekazany będzie repliką sztandaru 2 Pułku Strzelców Podhalańskich Wojska Polskiego z okresu II RP, przechowywanego w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Sobotnią uroczystość rozpocznie msza święta w Bazylice Św. Mikołaja o godz. 10:30, następnie żołnierze przemaszerują na płytę rynku, gdzie w samo południe odbędzie się główna część wydarzenia. Ma w nim uczestniczyć ok. 200 żołnierzy 21. Batalionu Logistycznego, będą też obecni uczniowie klasy mundurowej funkcjonującej w II LO w Bochni, a także szkoły z Rymanowa.

Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości na Rynku organizatorzy zapraszają do Parku Rodzinnego Uzbornia na piknik militarny. Będą tam pojazdy wojskowe (w tym pancerne), którymi dysponują aktualnie podhalańczycy. Zobaczymy m.in. transportery opancerzone Rosomak, samobieżne moździerze Rak, czy zestawy przeciwlotnicze Poprad. Dla dzieci przewidziane są liczne konkursy z nagrodami, a dla wszystkich żołnierze serwować będą wojskową grochówkę prosto z kuchni polowej.

Program uroczystości:

10:30 – msza św. w intencji żołnierzy i pracowników 21 Batalionu Logistycznego – Bazylika pw. św. Mikołaja,
12:00 – uroczysty apel z okazji święta 21 Batalionu Logistycznego – Rynek w Bochni,
13:00 – piknik wojskowy – Park Rodzinny Uzbornia

W związku z uroczystościami wystąpią czasowe utrudnienia komunikacyjne.

Organizatorzy bardzo proszą mieszkańców miasta i wszystkie osoby przybyłe na uroczystość o zastosowanie się do poniższych zaleceń dotyczących ruchu kołowego:

  1. Unikanie okolic Bazyliki św. Mikołaja i Rynku w godz. 10-13 – dotyczy to zarówno przemieszczania się po okolicznych ulicach jak i parkowania;
  2. Unikanie przemieszczania się w okolicy Parku Rodzinnego Uzbornia – dostęp do ciągów jezdnych Parku (w tym miejsc parkingowych) będzie wyłączony już od piątku 24 września od godz. 15 do godzin wieczornych 25 września. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa osobom postronnym ze względu na przemieszczanie się ciężkich pojazdów wojskowych. Organizatorzy apelują też o piesze zwiedzanie Pikniku, gdyż liczba miejsc parkingowych w okolicy Parku Rodzinnego Uzbornia jest ograniczona.

Związki generała Jerzego Dobrodzickiego z Bochnią zostały już odnotowane w 2019 roku nadaniem jego imienia rondu na os. Niepodległości, gdzie umieszczono także pamiątkową tablicę [ZDJĘCIA]:


Zdjęcia z dzisiejszej próby generalnej:

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia