Kulturystyka – od czego zacząć by osiągnąć sukces?

ZALETY KULTURYSTKI – OD CZEGO ZACZĄĆ?

Kulturystyka to specyficzna dziedzina sportu, która polega na kształtowaniu sylwetki ciała za pomocą ćwiczeń wykonywanych z obciążeniem i równoczesnym redukowaniem tkanki tłuszczowej w celu uwidocznienia mięśni. Głównym celem kulturystyki jest jak najlepsze wyrzeźbienie ciała, które na profesjonalnych zawodach odwzorowywane jest za pomocą wystawianych not przez specjalistów. Warto dodać, że kulturystyka może być uprawiana nawet po 50 roku życia, co jest pierwszą istotną zaletą. Jak zacząć uprawiać kulturystykę i jakie zalety przynosi ona dla naszego zdrowia?

ĆWICZENIE ODPOWIEDNICH PARTII CIAŁA

 Na początku musimy rozpisać sobie plan treningowy, który zakłada trening poszczególnych części ciała w zależności od dnia. Jest to najefektywniejszy rodzaj treningu, w którym wykonywanie kilku ćwiczeń na daną partię przynosi szybkie efekty. Wszystkie grupy mięśniowe powinny być rozwijane równomiernie i o żadnych nie powinniśmy zapominać, jeśli chcemy w przyszłości dobrze wyglądać. Najważniejsze grupy mięśniowe to klatka piersiowa, barki, nogi, uda, łydki, brzuch i ramiona.

W przyszłości możemy rozważyć również  udział w zawodach kulturystycznych. Bukmacherzy umożliwiają podczas zawodów kulturystycznych typowanie zwycięzcy w danej kategori, wykorzystując kod promocyjny forbet możemy zaoszczędzić część pieniędzy, i wziąć udział w tej zabawie. 

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZE ĆWICZENIA

Jako amatorzy powinniśmy zasięgnąć rady u kulturystów, którzy posiadają swoje kanały na YouTube lub blogi i strony internetowe poświęcone właśnie tej dyscyplinie. Zasadniczo przyjęło się, że na początku najlepiej wybierać takie ćwiczenia, które angażują kilka stawów. Jest to tzw. ruch złożony, przyczyniający się do pracy wielu grup mięśniowych. Bardzo często zdarza się, że dane ćwiczenie wykonywane w różny sposób może inaczej wpływać na dany mięsień. Do wybierania ćwiczeń powinniśmy się przygotować i wybierać te, które pobudzają ten sam mięsień w odmienny sposób.

SZYBKOŚĆ I TECHNIKA WYKONYWANYCH ĆWICZEŃ

 Wszystkie ćwiczenia, jakie wykonujemy, powinniśmy robić bez pośpiechu i dobrze technicznie. Nie powinniśmy dokładać ciężarów, jeśli widzimy, że nie radzimy sobie z wykonywanymi ruchami z mniejszym ciężarem. „Nie od razu Kraków zbudowano”, dlatego na początku stosujmy mniejsze ciężary i starajmy się skupić na technice. Źle wykonywane ćwiczenia mogą spowodować, że mięśnie będą się przeciążać, a w najgorszym wypadku będą nas trapić kontuzje.

STOSUJ ODPOCZYNEK MIĘDZY ĆWICZENIAMI I SERIAMI

Odpoczynek podczas treningu to bardzo ważny aspekt, o którym często zapominamy. Jeśli nie mamy dobrej kondycji, powinniśmy zapewnić organizmowi wytchnienie do momentu, gdy nie poczujemy, że jesteśmy gotowi na kolejne powtórzenia. Większe grupy mięśniowe adekwatnie potrzebują dłuższego czasu na zregenerowanie, natomiast mniejsze bardzo szybko powracają do poprzedniego stanu przed obciążeniem. Unikajmy długich przerw, ponieważ w tym czasie nasze mięśnie mogą ostygnąć i w rezultacie trening przyniesie inne efekty od tych zamierzonych.

OBCIĄŻENIA

O tym wspominaliśmy już wcześniej, ale jest to temat bardzo ważny w prawidłowej kulturystyce. Pierwsze treningi powinny się odbywać z małymi obciążeniami w celu przyzwyczajenia naszego organizmu do wysiłku fizycznego. Ta sugestia przede wszystkim powinna się tyczyć osób, które od dłuższego czasu nie uprawiają żadnego sportu lub mało się ruszają. W momencie, gdy opanujemy wykonywanie ćwiczeń i technikę możemy stopniowo zwiększać ciężary. Kulturyści często wykonują pierwsze serie bez obciążeń, aby rozgrzać swoje mięśnie, a dopiero później nakładają odpowiednie ciężary.

Niezalecane jest stosowanie treningu piramidowego, w którym zwiększamy cały czas ciężar. Najlepszą metodą jest znalezienie wagi ciężaru, która pozwoli bez większych problemów na wykonanie od 10 do 12 powtórzeń. Kiedy znajdziemy obciążenie, które stanie się wyzwaniem dla naszych mięśni, powinniśmy się go kurczowo trzymać, aż do momentu bycia silniejszym przy regularnych treningach. Następne zwiększanie obciążeń powinno wynosić około 10% poprzedniego.

DIETA

Suplementacja to coś, bez czego dobry kulturysta nie może funkcjonować. Odpowiednia dieta znacząco przyśpiesza efekty treningu i pozwala uzupełnić braki po wysiłku fizycznym. Dla osób uprawiających tę dyscyplinę sportu zalecana jest dieta białkowa, w której spożywa się 1,2 do 2,2 gramów białka na każdy kilogram masy ciała. Najlepszy moment do spożywania białka to oczywiście okres bezpośrednio po treningu, a liczba posiłków musi być dobrana do naszego trybu życia.

Dieta oprócz białka powinna być zbilansowana i zawierać różne owoce i warzywa, które dostarczają niezbędnych witamin i składników. W zależności od zaawansowania naszych treningów pomyślmy o wprowadzeniu do naszej codziennej diety specjalnych suplementów jak np. odżywki białkowe, aminokwasy, kreatyna itp.

Najnowsze

X