Czy w kamienicy przy Rynku 14 powstanie galeria fotografii?

-

Taki pomysł przedstawił ostatnio Michał Korta, ceniony fotograf mieszkający w Bochni.

O swoim pomyśle Michał Korta opowiedział podczas posiedzenia komisji kultury oraz Rady Miasta Bochnia.

Lokalizacja

Galerię fotografii chciałby zlokalizować w kamienicy przy ul. Rynek 14. To nieruchomość należąca do miasta. Od dłuższego czasu stoi pusta, a miasto ogłasza kolejne przetargi na najemcę.

Chodząc po Bochni zauważyłem, że jest bardzo dużo lokali z ogłoszeniami „do wynajęcia”. To było główną myślą, która spowodowała, że zacząłem sobie wizualizować galerię fotograficzną w Bochni – powiedział Michał Korta.

Fotograf brał pod uwagę dwa lokale, które oglądał. – Idealnie nadaje się do tego lokal przy Rynku 14, który jest w prestiżowym miejscu. Chyba nie muszę przekonywać państwa, czy lepsze jest, żeby w centrum Bochni była galeria sztuki, lombard, sklep monopolowy, czy ciucholand, jak to było wcześniej w tym miejscu – mówił Michał Korta.

Galeria na światowym poziomie

Pomysł jest już przemyślany w najdrobniejszych szczegółach. W galerii będzie można zobaczyć fotografie autorstwa Michała Korty oraz zaproszonych przez niego fotografów polskich i zagranicznych. Poza tym w planie są m.in. cykliczne spotkania autorskie oraz bezpłatne warsztaty dla dzieci i seniorów. Pomysłodawca gwarantuje zainteresowanie branżowych magazynów, co może przełożyć się na promocję Bochni.

Podczas sesji rady miasta Michał Korta pokazał przykładową wizualizację planowanej galerii fotografii.

Nie ma w Bochni takiego miejsca, gdzie w komfortowy sposób można by prezentować sztukę w sali, która jest stosunkowo duża, biała, gdzie nic nie przeszkadza. Z całym szacunkiem dla działań domu kultury i muzeum, ale niestety nie ma takiego miejsca, gdzie można coś takiego zrobić. Mówię o takim poziomie, który z powodzeniem mógłby znaleźć się w Krakowie, Warszawie, Paryżu, czy Mediolanie. Była świetna inicjatywa Galeria Bezdomna w Bochni. Bardzo wspierałem tę inicjatywę, natomiast tutaj mówię o pięciu poziomach wyżej. O czymś na światowym poziomie – zaznaczył Michał Korta.

Burmistrz „za”

Pomysłodawca chce wyremontować lokal z własnych środków lub pozyskać partnerów/sponsorów. Od miasta oczekuje bezpłatnego użyczenia na prowadzenie niekomercyjnej działalności kulturalnej. Najpierw na pilotażowe 12 lub 24 miesiące.

Swoje poparcie dla inicjatywy wyraził podczas posiedzenia komisji kultury burmistrz Stefan Kolawiński. – Sprzyjam temu rozwiązaniu. Można byłoby te rzeczy zorganizować. Natomiast pozostaje pytanie otwarte: co państwo radni na to? (…) Zagadnienie należy postawić szerzej, w czasie spotkania sesyjnego, aby mieć przyzwolenie wszystkich członków rady – powiedział Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.

Po prezentacji pomysłu na sesji, przewodniczący rady miasta Bogdan Kosturkiewicz podsumował: – Wyłączną właściwością burmistrza jest podejmowanie decyzji z zakresu wynajmu lokali użytkowych i mieszkalnych.

Michała Kortę wspierają członkowie stowarzyszenia Reaktor B7: – Z wielką nadzieją i całą naszą energią wyrażamy poparcie dla tego pomysłu i deklarujemy wszelką możliwą pomoc przy jego realizacji. Nasz entuzjazm powodowany jest nie tylko spodziewanym poziomem samego projektu, ale wpisuje się również w naszą koncepcję myślenia o rewitalizacji, która jest nie tylko szeregiem inwestycji budowlanych, lecz również inwestycją w ludzi, stanowiących największą siłę tego miasta.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Drwinia. 300 tys. zł na walkę z komarami. Będą opryski z powietrza?

Plaga komarów w gminie Drwinia na północy powiatu bocheńskiego jest na tyle uciążliwa dla mieszkańców, że samorząd chce zabrać się za walkę...

Bochnia. IV Międzyszkolny Turniej Szaradziarski

14 czerwca 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 odbył się IV Międzyszkolny Turniej Szaradziarski o Puchar Burmistrza Miasta Bochnia. Do...

Rząd wesprze samorządy borykające się z plagą komarów po majowych podtopieniach

Gminy, które ucierpiały podczas majowych podtopień, otrzymają kolejne wsparcie ze strony rządu. Pomoc będzie dotyczyła tych jednostek samorządu z Małopolski, Podkarpacia...

Bochnia-Brzesko. Pieniądze dla jednostek OSP. Przekazano promesy

Już niebawem rozpoczną się prace modernizacyjne w kilku remizach OSP na terenie powiatów bocheńskiego i brzeskiego. W piątek Marta Malec-Lech z zarządu województwa...

Bochnia-Brzesko. Zmiany proboszczów w parafiach regionu

Biskup tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje 21 nowym księżom proboszczom w diecezji tarnowskiej. Zmiany dotyczą m.in. 4 parafii na terenie powiatu bocheńskiego.

CO? GDZIE? KIEDY?

czerwiec, 2019

15cze(cze 15)13:0016(cze 16)15:00XXII Międzynarodowy Turniej Judo w Kopalni Soli Bochnia

16cze12:0014:00Mirosław Orzechowski „Bochnia - portret miasta”

16cze16:0018:00Gra terenowa i akcja wymiany książek

Więcej wydarzeń
18,681FaniLubię
606ObserwującyObserwuj
X