R e k l a m a

Konkurs Chopinowski – III etap. „Poziom obłędnie wysoki”. Kiedy wystąpi Jakub Kuszlik?

-

W czwartek w Filharmonii Narodowej rozpoczęły się kolejne przesłuchania Konkursu Chopinowskiego. W III etapie wystąpi już tylko 23 wyselekcjonowanych przez jury uczestników – wśród nich bochnianin Jakub Kuszlik. To już ogromny sukces! Poziom jest niezwykle wysoki, a konkurencja ogromna – nie mają wątpliwości eksperci.

25-letni Jakub Kuszlik to absolwent Szkoły Muzycznej I stopnia im. Jerzego Żurawlewa w Bochni – tu zresztą mamy dodatkowy smaczek, bo Jerzy Żurawlew to przecież pomysłodawca i twórca Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu im. Fryderyka Chopina.

Utalentowany bochnianin dał się nam poznać już wcześniej, zdobywając laury na innych konkursach – pisaliśmy o tym w Bochnianin.pl:

Teraz uważnie śledzimy jak radzi sobie w Konkursie Chopinowskim. Przypomnijmy, że o kwalifikację do tego niezwykle prestiżowego konkursu na etapie eliminacji walczyło ponad pół tysiąca (!) pianistów z całego świata. Obecnie „w grze” zostało ich 23 – wśród nich Jakub Kuszlik.

25-latek z Bochni w rozmowie z „Gazetą Krakowską” przyznał, że „poziom jest obłędnie wysoki”. Wyznał też: „Staram się zapomnieć o całej stawce – biorę udział w konkursie na jak najlepszy występ sam ze sobą a całą imprezę staram się traktować jako festiwal„. Jakub Kuszlik przyznał jednocześnie, że towarzyszy mu ogromna trema, bo „odcięcie się od presji związanej z prestiżem tego konkursu jest praktycznie niemożliwe”.

O konkursie oczywiście informują media ogólnopolskie. Wczoraj zdjęcie Jakuba Kuszlika ilustrujące informację o wynikach II etapu trafiło na pierwszą stronę „Gazety Wyborczej”, a opisująca konkurs Anna Dębowska tak zrelacjonowała występ pianisty z Bochni:

„Jakub Kuszlik zagrał trzy walce z op. 34 tak, jakby urodził się do tańca, ale kto dziś tańczy walca? A jednak – Kuszlik sprawił, że walce z op. 34 wirowały i płynęły z salonową elegancją. W Walcu a-moll odezwał się prawdziwie chopinowski żal, za to Walca F-dur rozpoczął brawurowo i zrobił z tego utworu istną perełkę. Pięknie zagrał również Balladę F-dur.”

Poniżej recenzowany występ:

W III etapie, który trwa od wczoraj, pianiści grają ok. 50-minutowy recital, podczas którego wykonują m.in. jedną z dwóch sonat (op. 35 lub op. 58, o ile nie wykonali ich we wcześniejszej rundzie Konkursu) lub pełny cykl Preludiów op. 28 oraz wybrany cykl mazurków.

Jakub Kuszlik zaprezentuje swój program w sobotę o godz. 17:00. Transmisję na żywo można śledzić na kanale YouTube TUTAJ.


Oficjalna konkursowa wizytówka pianisty z Bochni:

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc