R e k l a m a

Jest wniosek o nadanie Janowi Flaszy tytułu Honorowego Obywatela Bochni

-

Jest oficjalny wniosek w sprawie nadania Janowi Flaszy, byłemu dyrektorowi Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, który niedawno przeszedł na emeryturę, tytułu Honorowego Obywatela Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia – dowiedział się Bochnianin.pl.

Jan Flasza jest już Honorowym Ambasadorem Bochni, ale wielu uważa, że należy mu się tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Odpowiedni wniosek z liczącym 16 stron uzasadnieniem trafił już do Biura Rady Miejskiej.

– Kogo, jeśli nie tak wybitne osoby, nasze miasto powinno honorować tym tytułem? – pyta retorycznie Wojciech Cholewa, były burmistrz Bochni i jeden z tych, którzy zainicjowali procedurę. Oprócz niego pierwsi pod wnioskiem podpisali się szefowie kilku miejskich instytucji: Anna Kocot, Dorota Rzepka, Monika Grabarz, Robert Hołda i Norbert Paprota.

Ale inicjatywa ma poparcie znacznie większe, bowiem zgodnie z regulaminem do takiego wniosku (jeśli wnioskodawcą jest grupa mieszkańców) należy dołączyć listy z podpisami 500 osób. Inicjatorzy szybko i bez trudu zebrali ich grubo ponad 600 i już dostarczyli do magistratu.

Co dalej?

Wnioskiem zajmie się teraz tzw. Komisja Honorowa – w jej skład wchodzą przewodniczący rady miasta, przewodniczący komisji stałych oraz burmistrz miasta. Komisja opiniuje wniosek, a jej szef jest też zobowiązany do uzyskania od osoby wnioskowanej, zgody na nadanie jej tytułu. Następnie stosowną uchwałę podejmuje Rada Miasta.

Uroczyste wręczenie Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Królewsko-Górniczego Miasta Bochni odbywa się na sesji rady miasta lub w czasie obchodów ważnych świąt państwowych lub uroczystości miejskich, by nadać wydarzeniu odpowiednią rangę.


Honorowi Obywatele Bochni

Zgodnie z regulaminem, tytuł jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania za wybitne i trwałe zasługi dla Gminy Miasta Bochni. Tytuł nadawany jest też osobom szczególnie zasłużonym, których pełne zasług życie i praca sprawiły, że Gmina Miasta Bochni szczyci się swoim związkiem z nimi. Może być nadawany osobom nie będącym mieszkańcami Bochni, również obywatelom innych państwa.

Bochnia ma obecnie trzech Honorowych Obywateli:

Jerzy Katlewicz – 26 października 2000 roku Rada Miejska w Bochni „nadała tytuł Honorowego Obywatela Królewskiego Miasta Bochni Panu Profesorowi Jerzemu Katlewiczowi w uznaniu szczególnych zasług tego wybitnego muzyka, dyrygenta oraz pedagoga, urodzonego Bochnianina, promującego Bochnię w kraju i na świecie”.

Abp Henryk Nowacki – 27 lutego 2003 roku Rada Miejska w Bochni „nadała tytuł Honorowego Obywatela Królewskiego Miasta Bochni Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi Henrykowi Nowackiemu, Nuncjuszowi Apostolskiemu na Słowacji w uznaniu szczególnych zasług tego wybitnego człowieka promującego Bochnię w kraju i na świecie”.

Andrzej Duda – 25 stycznia 2018 roku Rada Miasta Bochnia „jako wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania nadała Panu Andrzejowi Dudzie – Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej tytuł Honorowego Obywatela Królewsko-Górniczego Miasta Bochni”.

Honorowi Ambasadorzy Bochni

Znacznie więcej osób na przestrzeni lat rada miasta uhonorowała tytułem Ambasadora Bochni. Są nimi:

 • Marek Piekarczyk
 • Daniel Duda
 • ks. prałat Jan Nowakowski
 • Jan Flasza
 • Jan Ludyga
 • Ewa Demarczyk
 • Tadeusz Skoczek
 • ks. Stanisław Adamczyk i Chór Chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nicolai
 • Piotr Zieliński
 • Michał i Grzegorz Bębenek
 • Piotr Janeczek
 • Carmen Sanz Garcia

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia