Rzecznik KGP: nieprzestrzeganie przepisów sanitarnych może się skończyć nałożeniem grzywny

-

Nieprzestrzeganie przepisów sanitarno-epidemiologicznych – m.in. w drodze na cmentarz – może się skończyć na pouczeniu, a w drastycznych przypadkach również na nałożeniu grzywny w drodze mandatu karnego lub skierowaniu wniosku o ukaranie do sądu – ostrzegł rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Ciarka wziął w piątek udział w konferencji prasowej związanej ze zbliżającym się świętem zmarłych, podczas której m.in. przypomniał o obowiązujących przepisach wprowadzonych w związku ze stanem epidemii.

Rzecznik KGP zaznaczył, że policji nie chodzi o karanie, „ale o solidarność z tymi osobami, które mogą się zarazić, które mogą z tej choroby nie wyjść”. „Ja nie chcę tutaj straszyć, bo dużo zależy od naszej samodyscypliny, dużo zależy od naszej solidarności z tymi osobami, które obawiają się, że mogą się zarazić, ale jeżeli będziemy przestrzegać przepisów, jeżeli w komunikacji zbiorowej, w pomieszczeniach zamkniętych będziemy zakrywać nos i usta, tak naprawdę nie będziemy powodować reakcji policjanta czy inspektora sanitarnego” – powiedział Ciarka.

Dodał, że nieprzestrzeganie przepisów może się skończyć „nie tylko na pouczeniu, ale w drastycznych przypadkach również na nałożeniu grzywny w drodze mandatu karnego, czy skierowaniu wniosku o ukaranie do sądu”.

Rzecznik KGP, mówiąc o przestrzeganiu przepisów, radził, by skonsultować się z bliskimi i rozłożyć wyjazdy na groby na trzy, cztery dni. „Apel z naszej strony abyśmy pamiętali o przestrzeganiu zasad sanitarno-epidemiologicznych i dogadali się między sobą w rodzinie, abyśmy nie kumulowali się jednego dnia na cmentarzach, abyśmy jednak rozłożyli te wizyty na te kolejne trzy, cztery dni tak, abyśmy nie pojawili się przed grobem naszych bliskich naraz” – powiedział Ciarka.

Przypomniał, że na zewnątrz zakrywanie nosa i ust „nie jest obowiązkowe, ale zalecane przez nas, jeżeli idziemy na cmentarz”. „Tam będzie większy tłum, więcej osób, będą osoby, których nie znamy, które są nam obce. (…) zakrywajmy nos i usta najlepiej maseczką, przy okazji pamiętajmy również o tym obowiązku w pomieszczeniach zamkniętych, w komunikacji zbiorowej” – zaznaczył.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 9 387 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarły 102 osoby, wykonano 71 356 szczepień. Łącznie odnotowano do tej pory 3 008 294 zakażeń, 76 875 zgonów i 38 951 997 szczepień.(PAP)

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2022

X