R e k l a m a

Brzesko. W Sterkowcu otwarto nowy budynek dworca PKP – ZDJĘCIA

-

We wtorek uroczyście otwarto nowy budynek dworca PKP w Sterkowcu w gminie Brzesko. W wydarzeniu obok przedstawicieli zarządu PKP uczestniczyli również minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, posłanki Anna Pieczarka, Urszula Rusecka i Józefa Szczurek-Żelazko, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz oraz burmistrz Brzeska Tomasz Latocha. Nowoczesny obiekt jest dostępny dla pasażerów już od piątku 29 października.

Dworzec w Sterkowcu to autorski projekt PKP SA. Jest to tak zwany Innowacyjny Dworzec Systemowy, czyli nowoczesny, komfortowy i proekologiczny. Tworzy go parterowy budynek, składający się z dwóch części połączonych wiatą. Pierwsza z nich to część dworcowa, w której mieszczą się poczekalnia oraz toalety ogólnodostępne. W drugiej części, tzw. miejskiej, znajduje się niewielki lokal komercyjny. Przy budowie dworca zastosowano ekologiczne rozwiązania – panele fotowoltaiczne, odzysk wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED, pompy ciepła.

Pod wiatą ustawiono 11 stojaków na rowery, mieści się pod nią także stacja napraw jednośladów. Dominantą architektoniczną w bryle budynku jest wieża zegarowa o wysokości 8 m.

Nowy dworzec posiada wiele udogodnień dla pasażerów z niepełnosprawnościami. Dla osób niewidzących i niedowidzących zaprojektowano ścieżki prowadzące wewnątrz budynków i w ich otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworca, a także tablice dotykowe z planami obiektów.

Dużym ułatwieniem dla wszystkich podróżnych jest również elektroniczna tablica przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Budynek jest wyposażony w system BMS (Building Management System) nadzorujący prace instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia mediów. Na dworcu zostało zainstalowane energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką, w celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej.

Nowy dworzec w Sterkowcu został dodatkowo wyposażony w pompę ciepła woda-powietrze, system pozwalający na wykorzystanie wód opadowych jako wody do spłukiwania toalet, a także 12 paneli fotowoltaicznych na dachu do pozyskiwania „zielonej energii”. Dla poprawy bezpieczeństwa w budynku został zainstalowany nowoczesny system monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także system przeciwpożarowy.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc