Zabytkowy budynek starostwa odnowiony, zyskał efektowną iluminację – ZDJĘCIA

-

Zakończył się remont elewacji w dziewiętnastowiecznym budynku Starostwa Powiatowego w Bochni. W ramach prac wszystkie elementy zdobnicze zostały zrekonstruowane. Obiekt zyskał efektowną iluminację. 

Z okazji zakończenia prac, przed budynkiem starostwa wystąpił bocheński Teatr Artystokracki. Artyści wcielili się w role m.in. prokuratora, archiwisty i pielęgniarki – przedstawicieli zawodów, które w różnych okresach historii miały tu swoją siedzibę. 

Prace remontowe rozpoczęły się na początku roku. Polegały na skuciu obrzutki cementowej i innych warstw z poprzednich remontów, demontażu krat okiennych, wykonaniu rekonstrukcji ubytków na wszystkich elementach zdobniczych, wykonaniu obróbek blacharskich oraz odnowieniu elewacji. Wykonane zostały również prace polegające na montażu iluminacji świetlnej. 

Remont budynku wpisał się w rewitalizację zabytkowego centrum Bochni. Zależało nam, aby zachować unikatowe zdobienia, a iluminacja dodatkowo podkreśla wyjątkowość tego miejsca – mówi Starosta Bocheński Adam Korta. – Dzięki dzisiejszemu przedstawieniu mogliśmy poznać bogatą historię siedziby starostwa, dziękuję młodym artystom i gratuluję wspaniałego występu – dodał.

– Panie burmistrzu, zwracam się do pana burmistrza, bo pan burmistrz zaczął proces rewitalizacji miasta… Myślę, że my tu wspólnie razem jako powiat również dołożyliśmy cegiełkę poprzez odnowienie tej elewacji. Ale patrząc na pana burmistrza i patrząc na pana wójta zachęcam do tego, żebyście również podjęli podobną decyzję, co do budynków urzędu miasta i urzędu gminy, żeby stworzyć kompleks zrewitalizowanych budynków, po to żeby nasza Bochnia i powiat bocheński wyglądały pięknie, a turyści i mieszkańcy, którzy będą przejeżdżać przez Bochnię zachwycali się urokiem naszego zabytkowego miasta – zakończył Adam Korta (Urząd Gminy Bochnia mieści się naprzeciw starostwa, Urząd Miasta Bochnia przy tej samej ulicy, ale bliżej Rynku).

Budynek Starostwa został zbudowany w 1893 r., wg projektu znanego architekta Władysława Ekielskiego, z inicjatywy prezesa Rady Powiatowej Zdzisława Włodka. Na początku XX wieku dobudowano skrzydło zachodnie, a w latach 60. i 70. XX wieku nadbudowano częściowo piętro na budynkiem głównym oraz poszerzono obiekt o skrzydło północne.

Do 1975 r. obiekt pełnił funkcje administracyjne powiatu bocheńskiego. W latach 90-tych był siedzibą Urzędu Rejonowego. Wraz z reaktywacją powiatów został siedzibą Starostwa Powiatowego w Bochni. Fasada centralna budynku wyróżnia się bogatymi zdobieniami m.in. dekoracjami o motywach heraldycznych, kamiennym balkonem oraz oknami w ozdobnych obramieniach.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

marzec, 2023